CHP’den Sağlık Bakanı’na Müslüm Gürses sorusu: 
“Ameliyat ekibinde daha önce ceza alan doktor var mı?” 
ANKARA
CHP, İbrahim Tatlıses’in Müslüm Gürses’in yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak dile getirdiği kimi iddialarını, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesiyle T:BMM gündemine taşıdı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Müezzinoğlu’na, “Hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses’in beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşmiş ve hangi tarih/saatte hasta ex olmuştur? İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses’in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır, bu testlerin sonuçları nelerdir? Türk Tabipleri Birliği ve Yüksek Sağlık Şurası’ndan ceza alan bu doktorların isimleri ve cezaya yol açan tıbbi vakalar hangileridir?” diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bakan Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde İbrahim Tatlıses’in kamuoyuna yansıyan şu açıklamasını aktardı:
“Senaryo hastanenin aynen planladığı gibi gitti. Baba zaten 1 hafta önce vefat etmişti. Bununla ilgili menajerinin de haberi vardı. Benim de haberim vardı. Hatta hastaneden bir doktor Müslüm Babanın ex olduğunu fakat ailesine söyleyemedikleri için cihaza bağlı tuttuklarını bizzat benim bir yakınıma söylemiş. Doktorlar kimi uyutuyor. Babanın beyin ölümü bir hafta önce gerçekleşmişti zaten. Ben bunu dün akşam Sayın Sağlık Bakanımızla, Sezen Aksu’yla ve ayrıca Hülya Avşar’la da paylaşmıştım. Babanın ölümü kalp yetmezliği, akciğer falan filan değil. Resmen yoğun bakımda kaptığı mikroptan öldü. Dün akşam Sayın Sağlık Bakanımıza babanın birkaç gün önce yaşadığı yönünde yapılan açıklamaların yalan olduğunu, yarın hastanenin ölüm haberini duyuracağını söylemiştim. Ve aynen de öyle oldu.”
Beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşti?
Tatlıses’in bizzat Sağlık Bakanı’na bakana ilettiği bilgilerin incelenip gerekli müdahalenin yapılıp yapılmadığının açıklanmasını isteyen Oran’ın yanıt beklediği diğer sorular şöyle:
– Müslüm Gürses’in sağlık durumu hakkındaki bilgilerin doğru iletilip iletilmediği kontrol edilmiş midir?
– Hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses’in beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşmiş ve hangi tarih/saatte hasta ex olmuştur?
Akciğer testi yapıldı mı?
– İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses’in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır, bu testlerin sonuçları nelerdir?
Gürses ameliyata hazır mıydı?
– Ameliyat öncesinde hastanın risk analizine göre yapılması gereken gerekli tetkiklerin tamamı yapılmış mıdır, bu tetkikler sonucunda hastanın ameliyat koşullarına sahip olduğu yönünde bulgular ortaya çıkmış mıdır?
– Hastanenin ilgili yoğun bakım bölümü hijyen standartlarını taşımakta mıdır, hastanın yoğun bakımda hijyen yetersizliği sebebiyle bir mikrop kapıp kapmadığı, burada hastanenin ihmal, kusur veya sorumluluğu olup olmadığı hakkında herhangi bir idari veya adli inceleme başlatılmış mıdır?
Ameliyat ekibinde mesleki ceza alan doktor var mı?
– Müslüm Gürses’in ameliyatına giren heyet kimlerden oluşmaktadır ve bu heyet üyeleri arasında daha önce mesleki ihmali ve kusuru dolayısıyla soruşturma geçirerek idari, adli veya meslek organları tarafından bir cezaya çarptırılmış kişiler bulunmakta mıdır? Türk Tabipleri Birliği ve Yüksek Sağlık Şurası’ndan ceza alan bu doktorların isimleri ve cezaya yol açan tıbbi vakalar hangileridir
Soru Önergesi:
muslumgursesdoktorhatasi-MM-1

 
 
 
 

Print Friendly, PDF & Email