ORC şirketinin anketine göre CHP’nin oy oranı %30.5’e yükselerek 2011 genel seçimlerine göre ~%18 2007 genel seçimlerine göre ise ~%46 artış göstermekte.
Ankete göre AKP’nin ise oy oranı %46,1’e gerilediği ve 2011 genel seçimlerine göre %8 azalarak 2007 seçimlerinin bile gerisine düştüğü görülmekte.
 
AKP’nin oylarında büyük düşüş…
ORC’nin araştırmasından vatandaşların terör örgütü yöneticileriyle terörün çözümü konusunda yapılan görüşmelere destek verdiği ve kısa vadede terör sorununun çözümünü istediği sonucu çıktı. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğundan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çeşitli şekillerde terör örgütü yöneticileriyle terörün çözümü için görüşmesini destekliyor musunuz?” sorusuna” “evet destekliyorum” yanıtı geldi.
ORC’nin araştırmasından vatandaşların terör örgütü yöneticileriyle terörün çözümü konusunda yapılan görüşmelere destek verdiği ve kısa vadede terör sorununun çözümünü istediği sonucu çıktı. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğundan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çeşitli şekillerde terör örgütü yöneticileriyle terörün çözümü için görüşmesini destekliyor musunuz?” sorusuna” “evet destekliyorum” yanıtı geldi.
Objective Research Center (ORC) adlı araştırma şirketi, halkın terör sorununa bakışını, yargıya olan güvenini ve siyasi parti oy tercihlerini saptanmaya yönelik yaptığı Türkiye Siyasi Gündem Araştırması’nı tamamladı. 32 il merkezinde tesadüfi yöntemle seçilmiş 4 bin 230 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmaya göre, halk, en önemli sorun olarak işsizliği görürken, vatandaşın gündeminde işsizlikten sonra terör ve diğer ekonomik sıkıntılar bulunuyor. Araştırmada vatandaşlara yönetilen “Size göre Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna, yüzde 16,9’lık kesim işsizlik cevabını verirken, 15,3’lik kesim terör, 15,1’lik kesim ise ekonomik sıkıntıların en önemli sorunlar olduğuna işaret etti.
TERÖR KISA VADEDE ÇÖZÜLSÜN
“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çeşitli şekillerde terör örgütü yöneticileriyle terörün çözümü için görüşmesini destekliyor musunuz?” sorusuna vatandaşlardan büyük ölçüde, “evet destekliyorum” yanıtı geldi. Araştırmaya katılanların 59,5’i terör örgütü yöneticileriyle yapılan görüşmeleri desteklerken, “hayır desteklemiyorum” karşılığı verenlerin oranı ise yüzde 22,7’de kaldı.
Araştırmada vatandaşlara “Her ne şekilde olursa olsun (müzakere ya da silahlı mücadele) kısa vadede terör sorununun çözümüne destek olur musunuz?” sorusu yöneltildiğinde ise araştırmaya katılanların yüzde 77,9’unun kısa vadede çözüme destek verdiği görüldü.
Araştırmaya göre, halkın yüzde 45.3’ü, AK Parti hükümetini terörle mücadele konusunda genel olarak başarılı bulurken, yüzde 38,8’lik kesim ise iktidarı terörle mücadelede yetersiz görüyor.
KILIÇDAROĞLU’NUN DESTEĞİ OLUMLU BULUNDU
“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun müzakere sürecine destek vermesini nasıl buluyorsunuz?” sorusunun da sorulduğu araştırmada, genel seçmenin 65.1’lik kesimi Kemal Kılıçdaroğlu’nun müzakere sürecine destek vermesini “olumlu” bulduğunu belirtti. Yüzde 22,5’lik kesim ise aynı soruya “olumsuz buluyorum” yanıtı verdi. Aynı sorunun CHP seçmenlerine de sorulduğu araştırmada CHP seçmenlerinin yüzde 85.4’ünün bu soruya olumlu, 10.6’sı ise olumsuz yanıt verdiği görüldü.
YARGIYA GÜVEN YOK
Araştırma, halkın yargıya güvenmediğini de gözler önüne sererken, araştırmada, katılımcıların yarısının hükümetin yargıya müdahale ettiğini düşündüğü görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 51,2’si yargıya güvenmediğini, yüzde 33’ü ise güvendiğini ifade etti. “Hükümetin yargıya müdahale ettiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna da vatandaşların yüzde 50,2’si, “evet” derken, yüzde 41,5’i ise “hayır” yanıtını verdi.
CHP’Lİ SEÇME SERBEST KIYAFET KONUSUNDA ÇEKİNCELİ
Araştırmada, AK Parti’ye oy vermeyen seçmenler arasında CHP’li belediyelere yapılan operasyonların siyasi değil hukuki olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 15,7’de kalırken, yüzde 84,3’lük kesim bu operasyonların siyasi olduğu yönünde görüş bildirdi. Dershaneler kapatılıp kapatılmaması konusunun da sorulduğu araştırmaya göre, AK Parti’ye oy vermeyen seçmenlerin yüzde 59,3’lük kesimi dershanelerin kapatılmasını destekledi. Buna karşın okullardaki serbest kıyafet uygulaması ise AK Parti’ye oy vermeyen seçmenlerden destek görmedi. AK Parti dışındaki partilere oy vereceğini belirten seçmenlerden, “Okullardaki serbest kıyafet uygulaması doğrudur” ifadesine “katılmıyorum” diyenlerin oranı 54,1 oldu.
AK PARTİ OYLARINDA DÜŞÜŞ
AK Parti oylarında bir düşüşün olduğunun göze çarptığı araştırmada, bugün yerel seçim olması halinde halkın yüzde 46,1’i AK Parti’ye, 30,5’i ise CHP’ye oy vereceğini belirtti. AK Parti ve CHP’yi yüzde 13,7 ile MHP ve yüzde 5,8 ile de BDP takip etti.
(ANKA)
Kaynak:
http://haber.gazetevatan.com/son-secim-anketi/512293/1/SurManset
http://www.aksam.com.tr/son-secim-anketi–164418h.html

Print Friendly, PDF & Email