İki bakana mektup yazarak yönetmelik çıkmadan dikkatlerini çekti
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şehit çocuklarına kamuda ikinci iş hakkı için yasa değişikliği yapılmasına karşın, yönetmeliğin henüz hazırlanmaması nedeniyle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e birer mektup yazarak, şehit ailelerinin kendisine aktardığı kaygı ve isteklere dikkat edilmesini talep etti.
Yasa değişikliği 12 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesine karşın, yönetmelik hazırlanmadığı için şehit çocukları ve yakınları henüz ikinci iş olanağından yararlanamıyor. Şehit çocuklarının İçişleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde şehidin yaşları çok ileri de olsa ikinci iş hakkının şehidin kardeşlerine tanınacağını öğrenmesi üzerine bu camiada büyük sıkıntı ortaya çıktı.
Kapsamlı bir yasa teklifi vermiş olan ve çıkarılan yasada büyük pay sahibi olan CHP’li Umut Oran, şehit çocuklarının sıkıntılarını bu kez İçişleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlarına birer mektup yazarak, 12 Ekime kadar hazırlanması gereken yönetmelikte bu sıkıntının aşılması için bu konuya dikkat edilmesini talep etti.
Umut Oran’ın her iki bakana da yazdığı mektuplar şöyle:
ehitcocuguikinciisFS

ehitcocuguikinciisINS

Soru Önergeleri:
ehitcocugugokhanuzikinciisINS

ehitcocuguikinciis_kerim_apak_FS

korucubolatikinciisINS-2-1

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Print Friendly, PDF & Email