CHP’li Umut Oran, öğretmenlerin eş durumu atamaları için Aile Bakanı Şahin’in devreye girmesini istedi
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, öğretmenlerin eş durumu özür tayinlerini askıya alması üzerine başlayan ve bakanlık makamında selefi olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in dahi kendisini eleştirmesine yol açan durum TBMM gündemine bu kez farklı bir biçimde getirildi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk talimatı olduğunu anımsatarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bir araya gelemeyen öğretmen eşlerin durumuna müdahale etmesini istedi.
Oran, Aile Bakanı Fatma Şahin’e yönelttiği soru önergesini TBMM’ye sundu. Oran, önergesinde, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İş işten geçmeden her ailede en az 3 çocuk olmalı. Nüfusumuz ne kadar artarsa o kadar güçlü olacağız” diyerek yurttaşlara en az üç çocuk önerisinde bulunduğunu anımsattı. Oran, Bakan Fatma Şahin’in şu sorulara yanıt vermesini istedi:
Başbakan’ın önerisiyle uyumlu mu?
– Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yayınladığı özür grubu tayin kılavuzunda il-ilçe emrini kaldırarak 1 yıldır ailelerine kavuşmanın özlemini ve sabrını yaşayan öğretmenlerin beklentilerini boşa çıkarması Başbakanın beklentisi/önerisi ile uyumlu mudur?
-Milli Eğitim Bakanı’nın bu uygulaması hükümetinizin, Başbakan’ın aile politikasına ters değil midir, bunu önlemek hangi girişimde bulundunuz?
Başbakan’ın 3 çocuk önerisi nasıl gerçekleşecek?
-Öğretmen olan eşler bir araya gelip aynı yerde görev yapamazsa Başbakanın önerisinin gerçekleşmesi mümkün müdür?
-Öğretmen eşlerden birisinin, büyük olasılıkla annenin ücretsiz izine ayrılarak yıllarca evinde oturması veya eşiyle bir araya gelememesi aile bütünlüğünü bozarak, boşanmaya kadar gidecek sorunlara yol açmaz mı?
Soru Önergesi;
retmen-es-ozur-il-ilce-

 
 
 
 

Print Friendly, PDF & Email