Çalışma Bakanı Çelik ile de görüştüler
Umut Oran: Her zaman yanınızdayım
ANKARA
Havacılık sektöründe grev hakkının yasaklanmaması amacıyla Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan veya bu açıklamayı izleyenlerin içinde yer aldığı 305 kişinin THY tarafından işten atılması üzerine kurulan 29 Mayıs Birliği bugün TBMM’de temaslarda bulundu.
29 Mayıs Birliği adına Ankara’ya gelen bir grup THY mağduru çalışan, öğlen saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü. Olumlu bir havada geçen görüşmede Bakan Çelik’in bir kez daha THY yönetimi ile aracılık yapacağını belirttiği öğrenildi.
TBMM’de Umut Oran’la görüştüler
29 Mayıs Birliği, THY’nin işten çıkartma süreci ve kurumda yöneticilerin karıştığı usulsüzlükleri ısrarlı biçimde takip ederek Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ile de görüştüler.  TBMM’de gerçekleşen görüşmede 29 Mayıs Birliği adına konuşan Selçuk Arıkan, desteğinden dolayı Oran’a teşekkür ederken, “Biz bir komisyonun kurularak bu süreçte yaşananların araştırılmasını gerçeğin ortaya konulmasını istiyoruz. Açıklamayı dinleyip eve dönüp üniformasına giyip uçuşa giden arkadaşlarımız da hiç açıklamayı izlemeyen dinlemeyen arkadaşlarımız da işten çıkarıldı. Bizler ülkesini, çalıştığı kurumu seven insanlarız. Herhangi bir parti taraftarı değiliz, yalnız kaldık desteklenmedik. Oldu bittiye getirilmemeli bu olay. Öncelikle işe iade edilmeliyiz. Nasıl olsa mahkeme sürecine başlandı, bu arada çalışalım THY’nin uçuşları aksamasın, güvenlik zafiyeti yaşanmasın. Mahkemeden olumsuz karar çıkarsa nasıl olsa ilişiğimiz kesilecek” talebinde bulundu.
Oran: Her zaman yanınızdayım
Oran ise “Her zaman mağdur olan THY çalışanlarının yanındayım. İlgili bakanlarla Türk-İş ile Başbakanla görüşmelisiniz, görüşme konusunda da, işe iadeniz konusunda olumlu sonuç için de her zaman elimden geleni yapmaya hazırım. THY Bizim bir büyük milli markamız gurur duyuyoruz. Ama THY yönetiminin bireysel hatalarından kaynaklanan usulsüzlüklerini de görmezden gelemeyiz, parlamento zemininde onların hesabını sormak da bir milletvekili olarak benim görevim” dedi.
İşten çıkartılan THY çalışanları daha sonra BDP Grup Başkanlığı’na geçmek için Umut Oran’ın yanından ayrıldılar.  29 Mayıs Birliği’nin, yazılı başvuru yapamadıkları için MHP Grup Başkanlığı ile bugün görüşemedikleri, ancak MHP yönetimi ile de görüşmeyi istedikleri ifade edildi.

Print Friendly, PDF & Email