CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İstanbul’da tren yolu kenarındaki binalarda yaşanan sarsıntı nedeniyle binaların depreme karşı dayanıklılığının giderek zayıfladığı yönünde kendisine gelen şikayetleri TBMM’ye taşıdı. Oran, İstanbul’da tren yolu kenarındaki binaların özel olarak kontrolden geçirilip geçilmediğini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu.
Oran, Bakan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “İstanbul’un Bakırköy İlçesi Yenimahalle 10 Temmuz Caddesi üzerindeki tren yolu kenarındaki binaların büyük çoğunluğunun, 1999 depreminin de etkisiyle büyük oranda dayanıklılığını yitirdiği, tehlikeli hale geldiği belirtiliyor” dedi.
TCDD ile ortak yapılan kontrol var mı?
Oran, Bayraktar’a, “Özel olarak bu caddedeki, genelde ise tren yolu üzerindeki binalarla ilgili özel olarak yaptığınız bir kontrol denetim ve güçlendirme çalışması var mıdır? Geçen trenlerin yarattığı sarsıntı ve titreşim nedeniyle hat üzerindeki binaların kontrolünde, gerekiyorsa Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile sizin veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir teması, ortak çalışması oldu mu? Oldu ise bu yönde yapılan çalışmaların sonucu nelerdir?” sorularını yöneltti.  Oran, önergesinde yer alan diğer sorular şöyle:
İstanbul 3. Bölge depreme hazır mı?
“- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin depreme karşı yapıları güçlendirme anlamında il genelinde yaptığı çalışmalar nelerdir?
– Depreme karşı hazırlık ve yapı stoğunu güçlendirme, yenileme kapsamında Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece ve Silivri ilçelerinde sizin ve İBB’nin yürüttüğü çalışmalar nelerdir, bunlardan hangileri sonu ulaştırıldı?
– İstanbul’daki tüm yapı stokunun ne kadarı bugün itibariyle depreme karşı hazırlıksız konumdadır? Depreme karşı güçlendirme anlamında yapı stokunun yenilenmesi için ne kadarlık bütçe gerekmektedir?  Bu bütçeyi hangi kalemlerden, kaynaklardan ne oranda karşılamayı planlamaktasınız? Bu dönüşüm için öngördüğünüz gerçekleşme takvimi nedir?”
Soru Önergesi;
bakorkoytrendeprem-1

 

Print Friendly, PDF & Email