ÇYDD ve Türkan Saylan’ı anma etkinliği için Muğla’ya gelen ve daha sonrada Bodrum’a gelerek Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan eski Yardımcısı Umut Oran Bodrum CHP İlçe Örgütünü ziyaret etti. Umut Oran Başkan Okan Özsu ve partililer ile bir süre sohbet etti, Türkiye ekonomisi başta olmak üzere, dış politikadan, parti içi sorunlara kadar bir çok konuda görüşlerini Bodrumlu partililer ile paylaştı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Önceki gün ÇYDD ve Türkan Saylan’ı anma etkinliği için Muğla’ya gelen ve daha sonra da Bodrum’a gelerek CHP İlçe örgütünü ziyaret eden, CHP Genel Başkan eski Yardımcılarından Umut Oran Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olması ile ilgili olarak “BuAKP’nin siyasi bir projesidir.  AKP’nin özellikle CHP belediyelerinin güçlü olduğu illerde uygulamaya koyduğu bir sistem olarak değerlendiriyorum.  Sadece Muğla’da değil, diğer bir çok yerde de aynı siyasi projeyi uygulama sokacaklar. Bu konuda sanırım hiç kimsenin bilgisi yok ve bilgi de vermiyorlar. Sadece Başbakan Tayyip bey yine bildiğini okuyacak.” dedi.
CHP Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu yeni ilçe binası ile ilgili bilgiler verdi ve yönetim kurulu üyelerini tanıştırdı. Umut Oran’ın örgüt ziyaretinde CHP yönetim kurulu üyeleri, Bodrum Belediye Meclis üyeleri Ali Galip Güven ve Necip Yılmaz ile CHP Gençlik Kolları başkanlığına seçilen Tufan Yakar katıldılar. Türkiye’nin tüm CHP örgütlerini ziyaret ettiğini ancak Muğla örgütlerini ziyaret ettiklerinde kendini daha rahat hissettiğini ifade ederek “Örgüt çalışmalarını, belediye hizmetlerini ve sıcaklığı görünce bir çok yerden çok farklı olduğunu görüyoruz. Bodrum ise en rahat hissettiğim örgütlerden birisi.Umut ediyorum Türkiye’nin her yeri Muğla gibi gelişir ve büyür.” dedi. Başkan Özsu ise CHP’nin bir önceki genel seçimlerdeki 175 bin oyunun 2011’de, 240 bine çıktığının bilgisini vererek “Önümüzdeki yerel seçimlerde de olası büyükşehirin partimizdekalması için çalışmalarımızı şimdiden başlattık” dedi.
GÜNEY DOĞU İÇİN ÖZERKLİK PROJESİNİN BİR PARÇASI OLABİLİR…
Muğla’nın Büyükşehir olması kesin olmasına karşın nasıl bir sistem kurulacağı ve özellikle Bodrum’un akıbeti konusunda bilgi anlamadığı ve Ak Parti İlçe teşkilatının da kamuoyunu bilgilendirmediği yönündeki sorumuza Umut Oran “İlçe örgütünü bırakın, il örgütünün dahi bu konuyu bildiğiniz zannetmiyorum” şeklinde yanıt verdi. Oran başbakan’ın kafasında planlandığını kaydederek “Oy alamadığı yerleri bölüp parçalayarak ve yeniden tasarlayarak bir oy oyunudur” dedi.  Oran ikinci bir alternatifinde, Güney Doğu’daki özerklik projesinin bir parçası olabileceğini söyledi. Oran “Eğer oraya o tavizi verecekse, sadece oraya vermiş gibi görünmemek adına Türkiye’de böyle bir bölgesel özerklikler yapabilir. Bunun adına da Yerel Yönetimleri Güçlendirme projesi diyebilir. Başkanlık sistemi tartışmalarını da çatı olarak koyduğunuzda arka planda böyle bir çalışmanın olması olasıdır” dedi.  Oran iktidarın İstanbul’da Avcılar, Bahçeşejhir ve Esenyurt belediyelerini bölerek bir şekilde hakimiyeti sağladığı örneğini verdi. Umut Oran bu konu ile ilgili bir soru önergesi verebileceğini ve yasal olarak yanıtlamasını isteyebileceğini söyleyerek konuyu not aldı.
BODRUM’UN ÇARŞAF LİSTE SEÇİMİ ÖRNEKTİR…
Umut Oran CHP İlçe Örgütü seçim şeklinin Türkiye’deki tüm örgütlere örnek olduğunu ve bu nedenle Bodrum’u kutladığını ifade ederek “Çarşaf liste ile seçim yapmak, bu onura sahip olmak demokrasi adına çok önemli bir başarıdır ve örnektir” dedi. Bu tür seçimlerin uzun zamandır yapılmamasından dolayı sıkıntı yaşadık belki ama buna alışmak gerektiğini ifade ederek “Bu önemli bir adımdır. Partimiz içinde bu sistem gelişip büyüyecek. Demokrasi sabır işidir” dedi. Sosyal demokrasinin kalesi olan İsviçre’de bile gençlik kotasının yüzde 15 olduğunu düşünülürse yüzde10 genç kotasının Türkiye demokrasisi için bir devrim niteliği taşıdığının altını çizdi.
TÜZÜK DĞİŞİKLİĞİ İLE YETKİ ARTIK ÖRGÜTTE…
Türkiye’de siyasi parti yasaları gereği bütün yetki genel başkanın iki dudağının arasında olduğunu kaydeden Umut Oran “Tüzük değişikliği ile biz bu yetkiyi örgüte verdik. Artık bunun altyapısı hazır hızla uygulamanın yaygınlaşacağını umut ediyorum. Genel seçimlerde 29 ilde önseçim yapılması, Muğla’da da yapıldı. Bence bu çok önemli bir adımdır. Bununla beraber 12 ilde de temayül yoklaması yapıldı. 41 ilde böyle bir uygulama yapılaması çok önemli bir gelişmedir. 1980 darbesinden sonra böyle bir uygulama hiç yapılmamış. Geçmişte Deniz bey 6 ilde denedi. Ama şimdi 41 ilde önseçim yapılması bir devrim niteliği taşımaktadır” dedi.
TÜRKAN SAYLAN İLE AİLE DOSTLUĞUMUZ VARDI…
ÇYDD kurucu Genel Başkanı Türkan Saylan ile anne ve babasının sınıf arkadaşı olduğunu ve Saylan ile 96 yılında yollarının kesiştiğini bilgisini veren Umut Oran “Türkan hoca Anadolu’da sosyal kalkınma çalıştı, bende Anadolu’da ekonomik kalkınma çalıştım. Hoca bardağın hep dolu tarafına bakardı. Parti içinde eleştirilen ve üzüldüğümüz noktalar elbette vardır. Ama ben gelişme var mı yok mu ona bakarım” dedi. Önemli olan yarın bu tüzük değişikliği iyiye gideceğini ve Bodrum İlçe örgütünün de bunu başararak örnek olduğunu sözlerine ekledi.
BODRUM’A GELİP ÖRGÜTÜ ZİYARET ETMEYEN VEKİLLER VAR…
İstanbul milletvekili olarak Bodrum İlçe Örgütünü ziyaret eden Umut Oran’a teşekkür eden İlçe Başkanı Özsu “Nezaketinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunun diğer vekillere de örnek olmasını diliyorum. Bir çok vekilimiz Bodrum’a geliyorlar, hatta burada aktif siyasi çalışmalar da yapıyorlar. Onlarında ilçemizi ziyaret etmeleri durumunda ağırlamaktan memnun olacağımızı ifade ediyorum” dedi. Yeni ilçe yönetimine 6 kadın, 5 tanede 30 yaş altı gencin girdiğini ifade ederek yeni dönemde kadınların ve gençlerin siyasette daha ön planda olacağını söyledi. Başarının parti içinde gençleşerek geleceğini de sözlerine ekledi. Özsu “Muğla CHP’nin güçlü olduğu bir ildir. İktidarı hiçbir şekilde başka bir partiye bırakmayacağımız konusunda vatandaşlarımızın rahat olmasını diliyorum” diyerek Bodrum CHP İlçe Örgütüne ziyarette bulunan Umut Oran’a teşekkür etti.

[scrollGallery id=12]

23.05.2012
 

Print Friendly, PDF & Email