CHP adına “Şike” davasını izlemekle görevli olan İstanbul Milletvekili Umut Oran, 4 Mayıs’ta Çağlayan’da yaşanan sert polis müdahalesini üç ayrı biçimde TBMM’ye taşıdı.
Araştırma önergesi ve 2 ayrı soru önergesi veren Oran’la ilgili önergeler aşağıdadır.
ANKARA
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bu sezon neredeyse her spor dalında yaşanan şiddet olaylarının nedenlerinin incelenerek çözüm yollarının saptanması amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. 4 Mayıs’ta Çağlayan’da adliye önünde polisin yaptığı sert müdahaleyi de TBMM’ye taşıyan Oran, Hem İçişleri Bakanı’na hem de Gençlik ve Spor Bakanı’na çeşitli sorular yöneltti.
Umut Oran ve arkadaşları tarafından TBMM’ye sunulan araştırma önergesinde, bir komisyon kurularak; “2011 – 2012 sezonunda gerçekleşen, başta Futbol, Basketbol ve Voleybol olmak üzere tüm spor dallarındaki müsabakalarının incelenmesi, sporda artan şiddetin ve bu şiddetin sebeplerinin araştırılması, ortaya çıkan bu tehlikeli durumun sorumluların bulunması ile alınması gereken önlemlerin” belirlenmesi talep edildi.
Eşi benzeri görülmemiş düşmanlık ve şiddet atmosferi
6222 Sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi Hakkında Yasaya rağmen, “2011 – 2012 sezonunda, başta futbol, basketbol ve voleybol olmak üzere, tüm spor dallarında tarihte eşi benzeri görülmemiş bir düşmanlık, nefret ve şiddet atmosferi yaşandığı” belirtilen önergede, yer alan ifadeler şöyle:
“Bu süreçte, statlarda sporculara ve diğer takım taraftarlarına karşı şiddet görüntüleri sıradanlaşmış, sporcular ile kulüp yöneticileri dahi kavga içerisine girmiş sporcu, yönetici ve taraftar olmak üzere sporun tüm parçaları bu şiddet atmosferine maruz kalmıştır.
Yüz yıllık kulüpleri birbirine düşürdü
Özellikle futbolda yaşanan olaylar, yüz yıllık kulüpleri birbirine düşürmüş, koordinasyonunu kaybeden ve siyasi baskılara maruz kalan federasyonların aldıkları kararlar nihayetinde bu atmosferi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmiş, siyasi iktidarın gereken önlemleri almaması sebebiyle adliye önünde beklerken plastik mermi ve biber gazının orantısız kullanımına maruz kalan taraftarlardan, takımını temsil için gittiği statta sözlü ve fiziki şiddete uğrayan sporculara kadar birçok insan mağdur hale gelmiştir.
Spor centilmenlik değil şiddete zemin oldu
Barış, çok seslilik, adil rekabet, centilmenlik, ahlaki bir yarışma gibi değerleri simgelemesi gereken spor bu değerlerden çok daha farklı bir anlam kazanmış, ülke içerisindeki şiddet olaylarının da zemini olmuştur.
Plastik mermi kullandınız mı, kaç gaz bombası atıldı?
Umut Oran, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yönelttiği soru önergesinde de 4 Mayıs 2012 tarihinde Çağlayan’daki adalet sarayının önündeki meydanda toplanan taraftar grubuna polis tarafından toplam kaç adet biber gazı atıldığın açıklamasını istedi.
Oran’ın Şahin’in yanıtlamasını istediği diğer sorular şöyle:
“- Bu atılan biber gazları neden insanların kaçış yönlerine atılmıştır? Çocuklar ve yaşlıların da olduğu bir kitle neden adeta çembere alınarak bu ağır müdahaleye maruz bırakılmıştır? Biber gazı sebebiyle ölüm vakalarının bile yaşandığı ülkemizde bu şiddette biber gazı kullanılmasının sonuçları hesap edilmiş midir?
– İlgili mevzuat vatandaşların göğüs bölgesine, sırtlarına, başlarına doğru biber gazı atılmasına müsaade etmekte midir?
Plastik mermi kullandınız mı?
– Kamuoyunda yer alan bilgilere göre Haziran 2012 tarihinde emniyet güçleri tarafından kullanıma gireceği belirtilen plastik mermi, 4 Mayıs 2012 tarihinde, Çağlayan’da toplanan taraftarlara karşı kullanılmış mıdır? Plastik Mermilerin orada bulunan çevik kuvvete dağıtılması emri verilmiş midir? Hangi sebeple bu mermiler dağıtılmıştır? Bu mermileri kullanma talimatı kim tarafından, hangi sebeple verilmiştir?
– Yapılan müdahale sonucunda kaç taraftar yaralanmıştır? Bu yaralanmaların sebebi nedir? Plastik mermi sebebiyle yaralanan bir vatandaş bulunmakta mıdır?
– Kamuoyunda yer alan iddialara göre, 4 Mayıs 2012 tarihinde, Çağlayan adliyesinin önünde bir yabancı gazeteci saat 16.00 sularında, röportaj yapma maksadıyla polis memurları ile görüşmüş, bu arada biber gazının nasıl kullanıldığını öğrenmek istediğini ifade etmiş, polis memurları ise “saat 21.00’da burada ol, görürsün” diyerek cevap vermiştir. Emniyet güçleri bu saat itibariyle, bir müdahale yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa kaçta yapılacağını bilmekte midir?
Suat Kılıç hangi adımları attı?
Oran, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a ise yönelttiği soru önergesinde ise bu sezon yaşanan şiddet olayların önlemek için hangi adımları attığını açıklamasını istedi.  Birçok olayda kolluk kuvvetinin sporseverlere orantısız şiddet uyguladığına dikkat çeken Oran, Kılıç’a şu soruları yöneltti:
“Çok ince ayarlı çalışmalar”
“Siyasetten bağımsız ve özerk olması gereken federasyonların bu niteliklerini kaybettiği, bu kurumların çeşitli siyasi etkiler altında karar aldığı yönünde kamuoyunda bir inanç yerleştiği gözükmektedir, bunda özellikle hükümetinizde yer alan bazı bakanların “çok ince ayarlı çalışmalar yaptıkları” gibi beyanatların, yine partinize mensup bazı kişilerin yürümekte olan bir davayla ilgili ifadelerinin de etkisi bulunmaktadır. Bu kapsamda, kendilerini spordaki şiddetin artmaması, insanları kin ve düşmanlığa sevk etmeyecek açıklamalar yapmaları yönünde bilgilendirdiniz mi? Hükümetinizin ve parti mensuplarınızın hassasiyetini arttırmak için yapılan bir çalışma bulunmakta mıdır?”
Araştırma ve Soru Önergeleri;
spordaşiddetaraştırma
çağlayangaz
suatkılıççağlayan

Print Friendly, PDF & Email