İçişleri Karaman için anında inceleme başlattı
ANKARA
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, Karaman’da belediye ve valiliğinin Kamu İhale Yasası’na aykırı biçimde doğrudan temin yoluyla ihale yapmaksızın iki sanatçıya konser verdirilmesini TBMM gündemine taşıması üzerine İçişleri Bakanlığı inceleme başlattığını açıkladı.
Oran, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle Pazartesi günü TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkındaki suçlamalardan birisinin ihaleye çıkmaksızın Şevval Sam’a konser verdirilmesinin konusunun da yer aldığını anımsattı.
Karaman Valiliği ve belediyesinin de geçen yıl Kubat ve Tuluyhan Uğurlu’ya benzeri biçimde ihalesiz, doğrudan temin yoluyla konser verdirildiğini belgeleriyle ortaya koyan Umut Oran, İçişleri Bakanı’nın konuyla ilgili inceleme yapıp yaptırmadığını açıklamasını istedi. 2011 için ihale yapmadan alım için 12 bin TL’lik sınır olmasına karşın iki sanatçıya 65 bin TML civarında bir ödeme yapılmıştı.
Önergenin basına yansımasından 2 gün sonra İçişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaparak bu konserle ilgili bilginin kendilerine ulaşmadığını bildirdi. Açıklamaya göre haberlerin çıkmasından birg ün sonra Karaman Valiliğine 10.04.2012 tarih ve 9982-22692 sayılı yazıyı göndererek önaraştırma yapılmasını istedi.
Bakanın samimiyet testi olacak
Açıklamayı değerlendiren Umut Oran, “Bakanlığımızın hızlı harekete geçmesi sevindirici ancak. Açıklamada Sayın Aziz Kocaoğlu için İzmir’e gönderilen 85 denetçi ve müfettişten söz edilmemesini yadırgadım. Önergenin yanıtı ve başlatılan önaraştırmanın sonucunu bekliyorum. Bu Sayın Bakan için bir samimiyet testi olacak, bakalım Kocaoğlu için işleyen kurallar AKP’li Karaman belediyesi için de işleyecek mi göreceğiz” dedi.

Print Friendly, PDF & Email