Şevval Sam konserinin peşine düşen İçişleri, Kubat ve Tuluyhan Uğurlu konserini görmezden geldi. 
Umut Oran: AKP’nin çifte standardı iyot gibi ortaya çıktı
ANKARA
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında açılan davada Şevval Sam konserini “ihalesiz” yapmakla suçlanmasına karşın AKP’li Karaman Belediyesi’nin düzenlediği Kubat ve Tuluyhan Uğurlu konserlerinde de benzeri yolun izlendiği ve haklarında herhangi bir takibat yapılmadığı ortaya çıktı. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “AKP’nin çifte standardı, adalet anlayışı aynen Sayın Başbakanın dediği gibi bu olayda ‘iyot gibi’ ortaya çıkmış durumda” dedi.
Oran, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Karaman’da yaşanan durumu ayrıntılarıyla ortaya koydu.
Kamu İhale Kanunu’na göre 2011 yılında 12 bin 709 TL’nin üzerindeki alımlarda ihale yapılmasının zorunlu olduğuna işaret eden Oran, buna karşın Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında geçen yıl şarkıcı Kubat’a konser verdirilerek net olarak 49 bin 664 TL ödeme yapıldığını, piyanist Tuluyhan Uğurlu için de benzeri biçimde 25 bin 343 TL ödendiğini bildirdi.
İzmir’e 90 inceleme memuru ve müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı’nın Karaman için herhangi bir inceleme yapıp yapmadığını açıklamasını isteyen Oran, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Kocaoğlu için anında soruşturma açanlar kendilerinden olan aynı duruma gelince geçiştirip görmezden geliyorlar. AKP’nin çifte standardı, adalet anlayışı aynen Sayın Başbakanın dediği gibi bu olayda ‘iyot gibi’ ortaya çıkmış durumda. Kocaoğlu’nu sanatçıya niçin ihaleyle konser verdirmedin diye suçlayanlar şimdi ne yapacak merakla bekliyoruz. İşin peşini bırakmayacağız. AKP tarzı adaletin her tarafından eşitsizlik, adaletsizlik dökülüyor. Elbet bir gün devran dönecek ve AKP de hesap verecek. Kanunsuz emirleri uygulayan kamu görevlilerinin de dikkatli olmalarını istiyoruz.”
Soru Önergesi;
Karaman

Print Friendly, PDF & Email