Brifing veren istihbaratçı, vekillere hediye göndermiş
 Hediyeyi iade den Umut Oran Başbakan Erdoğan’a sordu:
 “Bu sıradan bir uygulama mı? Kaç milletvekiline toplam kaç TL’lik hediye gönderildi?”
 “Emniyetin suçla alakası olmayan, kişilerin özel hayatını bağlayan görüntü ve ses kayıtlarını toplayarak, bunları paylaştığı doğru mudur?”
ANKARA
Wikileaks kriptolarıyla, ABD Büyükelçiliği ile bilgi paylaştığı ortaya çıkman Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı Uluslarası İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz’un bazı milletvekillerine de yılbaşında hediye gönderdiği ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kendisine 12 Ocak’ta özel kuryeyle gönderilen hediyeyi “Kişisel ve özel pahalı hediye kabul etmiyorum” diyerek aynı gün yazı eşliğinde iade ettiğini bildirdi. Oran konuyu TBMM’ye taşıyarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Emniyet istihbaratının milletvekillerine hediye gönderilmesi sıradan bir uygulama mıdır? 2003 – 2010 yılları arasında bu müdürlük tarafından kaç milletvekiline, hangi tarihlerde hediye gönderilmiştir, hediyelerin toplam maliyeti nedir?” diye sordu.
Brifingçi istihbaratçı, vekillere de hediye göndermiş
Oran, konuyla ilgili olarak 9 Şubat’ta TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlamasını istediği önergesinde Yavuz’un hediye gönderdiğini şöyle açıkladı:
“Halen Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Uluslararası İlişkiler Şube Müdürü olan Ufuk Gürsoy Yavuz, Ocak ayı içerisinde tarafıma bir hediye göndermiş, ancak kişisel ve özel hediyeleri prensip gereği kabul etmediğim için kendisine aynı gün bunu iade etmiştim. Ufuk Gürsoy Yavuz’un 2009 yılında da ABD Büyükelçiliği’ne giderek, Ergenekon soruşturması ile ilgili bilgi verdiği Wikileaks belgelerinde ortaya çıktı. Aynı belgelere göre kendisi dönemin Genelkurmay Başkanı ile Anamuhalefet Lideri hakkında usulsüz elde edilen bir takım bulguları da yine ABD Büyükelçisine göstermiştir. Bu zamana kadar bu ifadeler ABD Büyükelçiliği tarafından yalanlanmamıştır.”
Vekillere hediye sıradan uygulama mı? 
Oran’ın, Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle: 
“-Emniyet İstihbarat Dairesi Uluslararası İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından milletvekillerine hediye gönderilmesi sıradan bir uygulama mıdır? 2003 – 2010 yılları arasında bu müdürlük tarafından kaç milletvekiline, hangi tarihlerde hediye gönderilmiştir, hediyelerin toplam maliyeti nedir?
-Emniyet birimlerinin ABD büyükelçiliği veya herhangi bir yabancı devlete giderek bir soruşturma hakkında bilgi belge paylaşması devlet geleneği ile bağdaşmakta mıdır? Sömürge yönetimlerinde bile olmayacak bir uygulama gerçekten hayata geçmiş midir? Bu uygulama kimin emriyle yapılmıştır, emri veren amirler hakkında soruşturma başlattınız mı?
– Bu olayın siyasi sorumlusu olan dönemin İçişleri Bakanı hakkında herhangi bir tasarrufta bulunulacak mıdır? Bu uygulama herhangi bir bakanın izni, emri, açık veya gizli onayı ile mi gerçekleşmiştir?
– Emniyet birimlerinin hiçbir suçla alakası olmayan, tamamen kişilerin özel hayatını bağlayan görüntü ve ses kayıtlarını toplayarak, bunları başka kişilerle paylaştığı doğru mudur? Bu sürecin araştırılması için gereken adli ve idari adımlar ne zaman atılacaktır?
Emniyet görüntü tutup sızdırıyor mu? 
– Kişilerin özel hayatını ilgilendiren bilgi, belge, görüntü ve ses kayıtları Emniyet tarafından tutulmakta mıdır? Bu kayıtlar arasında 2011 yılında yapılan milletvekili genel seçimlerinden önce internet üzerinden kamuoyuna sızdırılan, muhalefet partilerine mensup milletvekillerine ait bir takım görüntüler de bulunmakta mıdır?
Görüntüler bakanlarla paylaşılıyor mu? 
– Herhangi bir soruşturma kapsamında kolluk ve adli birimlerce elde edilen teknik takip belgeleri, görüntü ve bilgiler bakanlar kurulu üyeleriyle de paylaşılmakta mıdır?
– ABD Büyükelçiliği ile böyle bir görüşme yapılmadı ise bu ülke nezdinde girişimde bulundunuz mu, girişimde bulunduysanız elde ettiğiniz sonuç nedir?

Print Friendly, PDF & Email