CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 3 ay içinde Suriye ile gelinen noktayı anlayamadığını söylerken, komşularla sıfır sorun politikasının sonucunun sırf sorun ve sıfır komşu olarak sonuçlandığını dile getirdi. Oran, ekonomide taşıma suyla sürdürülen politikanın iflasın eşiğinde olduğunu, bunu vatandaşların 2012’de Avrupa’da sarsıntı olacak ve bundan etkileneceğiz şeklinde yönlendirildiğini söyledi.
Ekonomi çevreleriyle toplantılar yapmak üzere Gaziantep’e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Oran, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri inceleyerek, bir rapor haline getireceklerini belirtti.
CHP EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin Gaziantep’e ve bölgeye etkilerini görüşeceklerini ifade ederek, “Sorun çok boyutlu ve önemli bir sorun. Suriye ile geçmişe dayanan akrabalık ve komşuluk ilişkilerimiz var. Çok hassas olunması gerekiyor. Sosyalist Enternasyonal’de bu yıl Arap Baharı ile ilgili CHP’nin ev sahipliğinde Türkiye’de bir toplantı yapacağız. Bölgenin çok ciddi sorunları olduğunu görüyoruz. GAP havada kaldı, ilerleme kaydedilemedi. Mayınlı araziler ortada kaldı. Hükümet bu konuda da sözünü yerine getirmedi. Bölgede terör yoktu, terör bölgede hortladı. Sıfır sorunlu komşular anlayışını, sorunsuz sıfır komşu ile sonuçlandırdık. Suriye konusu, bizi endişelendiriyor” dedi.
SINIR İLLERİ YANIYOR
Suriye konusunun Türkiye’nin sınır illerini her konuda kasıp kavurduğuna dikkat çeken Oran, “Atatürk’ün kurduğu, demokratik, laik, kalkınan Türkiye, Arap dünyası içinde rol modeldi. Onların bize benzemesini beklerken, bizim şu anda ülkeyi yöneten Başbakanımız onların devrik tiranlarına benzemeye çalışıyor. Türkiye, otoriter bir rejime yöneliyor. Bunu herkes görüyor. Bunun sonuçlarını da görüyoruz. Olmaması için de CHP olarak sonuna kadar çalışacağız, buna engel olacağız. Suriye ile ilişkilerde barış yolunun sonuna kadar kullanılması gerektiğini söylüyoruz. Başbakanımız, Esad’ın evine çay içmeye gidiyordu. Başbakanın bu ilişkisini, sürecin barışla, dostlukla, kan dökülmeden halledilmesi için kullanmasını istiyoruz. Başbakan’ın sürece katkı vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
FUTBOLA SİYASET BULAŞTI
Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Oran, şike konusuyla ilgili bir soruya, “Şike konusuna mesafeli yaklaşıyoruz. Siyasetin spora müdahil olduğu görülüyor. İradeli bir hükümet olsa, sorumlu bakanın istifa etmesi istenirdi. Başbakanın kendisini sorgulaması gerekirdi. Süreci takip ediyoruz, şike davalarını izleyeceğiz. Bakının açıklamaları talihsizlikti. Bu konuda AK Parti’yi kınıyoruz, ince ince ayarlamalar yapıldığını görüyoruz” diye konuştu.
TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ
Ekonominin gidişatıyla ilgili soru üzerine de Umut Oran, “Türkiye ekonomisi zaten irtifa kaybediyordu. 2009’da ekonomi daraldı. 2010’da da daralma devam etti. Balon gibi ekonomiyi şişiriyoruz gibi görünüyor ama bu bir yere kadar gider. Cari açık yükseliyor. Borcumuz arttı. Daha çok zam gelecek, vatandaşın alım gücü azalacak. Vatandaşın 2012’de kemer sıkması gerekecek. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Dışardan sıcak para alarak ekonomiyi ayakta tutamazsınız. Ekonominin kılcal damarlarına işlemez bu. Bu para girer çıkar, sonunda tortusunu bırakır. Bizim kalkınan ekonomiye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
3 AYDA NE DEĞİŞTİ
Umut Oran’ın düzenlediği toplantıya, Milletvekilleri Mehmet Şeker ve Ali Serindağ, Parti Meclisi Üyesi Yaşar Ağyüz ve İl Başkanı Ali Peri ile birlikte partililer katıldı. Basın toplantısında kısa bir konuşma yapan İl Başkanı Ali Peri, programı takip eden basın mensuplarının Gazeteciler Günü’nü kutladı. Peri, Türkiye’de basının önde gelen isimlerinden 71 kişinin tutuklu olarak cezaevlerinde bulunduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de bir korku imparatorluğu oluşturulduğunu savundu. Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Gaziantep’teki konumu irdelemek için geldiğini belirten Peri, “İyi ilişkiler içinde olduğumuz Suriye ile 3 ay içinde nasıl düşman haline geldik anlamak mümkün değil. Antep’te ‘Kavgalı eve kız vermezler’ diye bir söz var. Biz komşumuz Suriye ile gelip geçici gibi davranıyoruz. Ülke sınırlarını değiştirme şansımız yok. Komşularımızla sorunlu yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.
Gazianteppusula.com 13-01-2012
 
 

Print Friendly, PDF & Email