Umut Oran, Van için 10 maddelik acil destek çağrısında bulunduPaylaşın!

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran depremin vurduğu Van’ın yeniden normal hayata dönebilmesi için acilen alınması gereken kimi ekonomik-sosyal önlemler için hükümete çağrıda bulundu.

Van’ın 1,7 milyar TL’lik borcu için erteleme teklifi verdi.

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Van’da yaşanan deprem sonrasında şehirdeki yaşamın yeniden normale dönmesi için hükümete 10 maddelik ekonomik-sosyal destek çağrısında bulundu. Van’da STO’larla görüşen Oran, TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle de Eylül 2011 itibariyle 1,7 milyar TL olan Van’daki tüm ticari, bireysel ve zirai kredi borç ödemelerinin 1 Ocak 2014 tarihine kadar faizsiz olarak ertelenmesini önerdi.

İşte Van’ı canlandıracak acil önlem paketi;

Oran, yazılı açıklama yaparak Perşembe günü Van’da basın toplantısı gerçekleştirdikten sonra ticaret ve sanayi odası ile borsa temsilcileriyle görüştüğünü anımsattı. Oran’ın Van’da ekonomik ve sosyal yaşımı normale çevirmek için acilen yapılması gerektiğini saptadığı öneriler şöyle:

–    Van sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu bölgesinin en önemli hayvancılık merkezlerinden biri. Çayır-mera alanları bakımından Türkiye’nin en zengin iki ilinden biri. Ancak gereken altyapı, yatırım ortamı oluşturulmalı, üretimin üzerindeki kamu maliyetleri düşmeli.

–    İstihdam odaklı, ihracat hedefli, sektörel kümelenme ile bölgesel kalkınma sağlayacak yeni bir model kurulmalı, finans akışı sağlanmalı.

–    Öncelikle Eylül 2011 itibariyle toplam kredi borcu 1,7 Milyar TL’yi bulan Van’daki mevcut kredi borçları ertelenmeli. Depremden etkilenen herkesin, kredi borcu 2014 yılı başına kadar ertelensin.

–    Van’da asgari ücret (işçi/işveren payı) bütünüyle vergiden muaf hale getirilsin.

–   Nakliye desteği verilerek, maliyet düşürülmeli.

–    Eximbank kredileri ile ihracata yönelik özel destek sağlansın.

–    Enerji maliyeti düşürülsün, en azından fon ve vergiler çıkarılıp, çıplak maliyet üzerinden hesaplanarak faturaya yansısın.

–    Sınır ticareti bu bölgenin bir gerçeği. Devletin bu gerçeği tanıması ve yasal güvenceye alması lazım.

–    Eski yeni ayrımı yapılmaksızın işletmelere getirilecek iyileştirmeler en az 10 yıl sürmeli. Mevcut işletmeler kapanmasın. Haksız rekabet olmasın, insanlar işini kaybetmesin.

–    Başka şehirlere giden binlerce öğrenci için Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir Dayanışma Fonu oluşturulsun. Van’dan çevre şehirlere giden bütün öğrenciler bu fondan yararlansın.

KUTU

Çocuklara psiko-sosyal destek veriliyor mu?

Umut Oran, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e yönelttiği soru önergesinde de deprem sonrasında tam olarak kaç öğrencinin şehir dışına göç ettiğinin açıklanmasını istedi. Oran, Dinçer’e şu soruları yöneltti:

“-Şehirdeki öğrencilerin sosyal hayata uyumlarını güçlendirmek ve depremin etkilerini en aza indirmek için gereken hangi psiko-sosyal destek birimleri kurulmuştur ve bu birimlerden kaç öğrenci istifade etmektedir?

-Eğitime verilen yaklaşık 2,5 aylık ara nedeniyle oluşan kaybın giderilmesi için bakanlık hangi çalışmaları yürütmektedir?  Bu öğrencilerin yıl kayıplarının olmaması ve kendi muadillerinin gerisinde kalmamaları için hangi önlemler alındı ve bunlar ne zaman hayata geçecektir?

– Deprem nedeniyle kaç okul kullanılmaz hale geldi, okulları yenileme çalışmalarının ne zaman sonuçlanmasını planladınız?”

KUTU

Van’da tüm kredi borçları 2014’e kadar ertelensin

Umut Oran’ın verdiği yasa teklifiyle 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna eklenmesini istediği düzenleme şöyle:

“Geçici Madde 23:

23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van’da yaşanan deprem nedeniyle zarar gören gerçek ve kamu kurumları hariç tüzel kişilerin hali hazırda kullanmakta oldukları tüm ticari, bireysel ve zirai kredi borç ödemeleri 1 Ocak 2014 tarihine kadar faizsiz olarak ertelenir . 23/10/2011 tarihi itibariyle borcu bulunan gerçek ve tüzel kişiler bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra iki ay içerisinde borçlu bulundukları bankaya depremden zarar gördüklerini beyan ederek yazılı olarak müracaat ederler. Ertelenen krediler nedeniyle, bu kararın yayımı tarihinden itibaren erteleme süresinin sonuna kadar takip işlemi başlatılmaz. Erteleme işlemi borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukütü anlamına gelmediği gibi, borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkını vermez.”

 Yasa teklifi-soru önergesi ;

van7269degisilikteklifi[1]

06012012vanogrenci[1]

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

3 yorumlar
 1. sedat KARA
  sedat KARA says:

  KESİNLİKLE TEKLİFİNİZİ DESTEKLİYORUZ.ÇOĞU İNSANIN KREDİLERLE ALDIĞI EVLERİ YIKILDI.İŞYERLERİ YIKILDI.MALLARI ZİYAN OLDU.VE VAN DA HAYAT DURDU.BU TEKLİFİNİZ GERÇEKLEŞMEZSE İNSANLAR VAN’DAN BAŞKA YERLERE GÖÇECEK ÇÜNKÜ ONLARI VAN DA TUTAN NE BİR EVLERİ VAR, NE DE İŞ YERLERİ VAR..

  Cevapla
 2. kenan keleş
  kenan keleş says:

  sayın vekilim şuan van ercişte görev yapan bir bankacıyım Ercişi ve ülkemi çok seviyorum şuan erciş vevanın üvey evlat olarak görüldüğ düşünccesinsindeyim ercişli makarnaya kömüre ihtiyacı yok o yatırım yapacak yatırım yapacağı desteğe ihtiyaç var. peki destek gelmese ne olur erciş halkı çok gayretlidir mutlaka barakadan dükanlarla başlayacak ama erciş depremde önceki durumuna ancak 15-20 yılda gelir fakat ercişin en kısa sürede eski haline gelmesi çin devlete herzamankiden çok ihtiyaç var bizi il yapın biz ilçemizi yaparız diyorlar. İlginize teşekürler muhakkak iletişime geçmek istiyorum

  Cevapla
 3. Credit Solution Company
  Credit Solution Company says:

  Merhaba hayatım

  Eğer Krediler ve ipotekler Bankalar ve diğer mali kurumların yorgun iseniz arıyoruz, ya da mikro-finans düzeni tarafından sürekli geri çevirdi. Bu $ 10.000.000,00 için Aylık Minimum sizi bilgilendirmek için sunun% 3 kredi arasında değişmektedir azami faiz oranı $ 1,000.00 olduğunu% 100 garanti ile. Biz iş geliştirmek için KREDİ verir. Bir rekabet avantajı / iş genişleme. Biz, güvenilir, güvenilir, verimli, dinamik, hızlı onaylı ve dinlenme emin olun vardır. İşbirliği, biz en az bir yirmi yıldan uzun vadeli kredi var, ve tüm ilgi vermek ve hesaplamak için ve yıllık ödenecek izin gayrimenkul için finansör ve finansman tümüdür. Biz teklif kredilerin takip çeşit var ve
  Daha çok;

  * Bireysel Krediler (Teminatsız Kredi)
  * İşletme Kredileri (Teminatsız Kredi)
  * Konsolidasyon Kredi
  * Kombinasyon Kredi
  * Ev Geliştirme

  E-posta iletişim noktaları aramak için
  E-posta adresi: creditsolutioncompany@gmail.com

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir