CHP’nin CPJ ile görüşmesi ve son gazeteci gözaltıları sert açıklamayı getirdi
Umut Oran: CPJ yöneticileri, Ocak-Şubat 2012’de Türkiye’ye gelip duruşmaları izleyip, cezaevindeki gazetecileri ziyaret edecek
“CPJ, raporlarının daha mürekkebi kurumadan Türkiye’de 40 gazetecinin daha gözaltına alındığı haberini alınca ne demek istediğimizi çok daha iyi anlamışlardır herhalde”
 ANKARA
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 40 gazetecinin gözaltına alınması üzerine ABD merkezli Committee to Protect Journalist’in (CPJ), hükümeti acilen açıklama yapmaya çağıran son bildirisini değerlendirdi. Oran’ın açıklaması şöyle:
Türkiye için çok büyük ayıp
“CPJ uluslar arası itibarı olan bir meslek örgütüdür. Geçen hafta CHP heyeti olarak ABD’de idik ve 16 Aralık’ta, tutuklu gazetecilerle ilgili raporları hakkında New York’ta CPJ yönetimiyle görüştük. Raporlarında Türkiye’de sadece 8 gazetecinin tutuklu olduğunu anımsatarak, “8 gazetecinin uzun süredir tutuklu yargılanması AB’ye aday ve G20 içerisindeki yer alan Türkiye için çok büyük bir ayıptır’ görüşünü ifade etmişlerdi.
Gazetecilerin koşulları dünyada en kötü listesinde 6.sırada
Tüm dünyada 179 gazetecinin tutuklu olduğunu belirten CPJ Genel Direktörü Joel Simon demokratik bir ülkede 8 gazetecinin tutuklu olmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Bırakın Türkiye’de sayıları 100’ü aşan tutuklu gazetecileri, 8 kişilik bu liste dahi Türkiye’yi OECD ve AB ülkeleri arasında en kötü durumdaki ülkelerden birisi yapıyor. CPJ raporuna göre dünyada en fazla tutuklu gazetecinin olduğu 6. ülke Türkiye.  Yine de hükümet bunun üzerine büyük bir sevinç gösterisi yaparak CPJ’nin raporundaki bu 8 sayısını kullanarak, “işte gördünüz mü ‘sadece’ 8 gazeteci tutuklu” dedi. Sadece dedikleri, dünyanın en kötü durumdaki 6. ülkesi olmamız.
GÖP’le temasa geçmelerini söyledik
CPJ yetkililerine sayının çok daha fazla olduğunu, rapordaki gazetecilerle aynı durumda olan birçok gazeteci olduğunu anlattık. Ayrıca CPJ yetkililerine başkanlığını Sayın Orhan Erinç’in yaptığı da Gazetecilere Özgürlük Platformu ile mutlaka temasa geçmeleri gerektiğini bildirdik. Türkiye’de medya üzerindeki baskıların son AB İlerleme Raporu’nda da güçlü biçimde yer aldığını da anımsattık.
CPJ Türkiye’de duruşmaları izleyecek
Çağrımızı kabul eden CPJ yöneticileri, Ocak-Şubat 2012’de Türkiye’ye gelip duruşmaları izleyip, cezaevindeki gazetecileri ziyaret edecekler. CPJ, raporlarının daha mürekkebi kurumadan Türkiye’de 40 gazetecinin daha gözaltına alındığı haberini alınca ne demek istediğimizi çok daha iyi anlamışlardır herhalde.
Hükümet içinse söylenecek bir laf var: Takke düştü kel göründü. Basılmamış kitaptan bomba yaratan, özel yetkili savcılar ve Terörle Mücadele Yasası’nın dar yorumuyla bütün muhalifleri susturmaya çalışan anlayışın gerçek yüzünü herkes gördü. Bugün Türkiye’de artık yüzün üstünde gazeteci, terör örgütü üyesi olmak gibi suçlamalarla hapishanede. Basın özgürlüğü açısından Türkiye tarihinin en karanlık, en kötü günlerinden birini yaşıyor. Darbe dönemlerinde dâhi insanlar bu kadar fütursuzca tutuklanmamıştır.
Bir yazar şunu diyor “eğer bir ülkede insanlar haksız yere hapishaneye atılıyorsa, iyi insanların evi hapishanedir” Bugün hükümet insanları haksız yere hapse atmaktadır ve artık iyi insanlar da tehdit altındadır. Demokratik bir Türkiye istiyorsak acilen gerekeni yapmalıyız. Bizim yurttaşlarımız da gelişmiş toplumlardaki gibi demokrasiyi, insan haklarını, özgür basını, temel hak ve özgürlükleri, hatta daha da fazlasını hakediyor. Bu ülke insanların, bir sabah uyandığında garip suçlamalarla kodese tıkıldığı bir ülke olamaz. AKP, 21 .Yüzyılın Türkiye’sinde geri kalmış bir zihniyetle,yasakçı, sansürcü, faşist bir siyaset anlayışı ile ülkenin geleceğini karartıyor. Ama bu böyle gitmez, gitmeyecek. AKP’nin tüm bu baskıları misliyle geri dönecek ve bizzat AKP’yi vuracaktır.
 

Print Friendly, PDF & Email