Van’da Hasarlı Evlerden Sadece 23’ü BoşaltıldıVan Gölü

Paylaşın!

 

  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği yanıt, Van’da depremde hasar alan bölgelerde yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında tespiti yapılan hasarlı evlerden 23 tanesinin boşaltıldığını ortaya koydu.

–  Bakan Bayraktar, Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz ile Atsushi Miyazaki önerisini duymazdan geldi.

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği yanıt, Van’da depremde hasar alan bölgelerde yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında tespiti yapılan hasarlı evlerden 23 tanesinin boşaltıldığını ortaya koydu.
Soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ön hasar tespitinde hasar olmayan yerlere bakılmadığını, ancak vatandaşın talebi üzerine ön hasar tespitinin yapıldığını söyledi.
Bakan Bayraktar, “Halkımıza hasarlı evlere girmemeleri, yıkık evlere yaklaşmamaları ancak boya döküğü olan, sıva döküğü olan evlere girebilecekleri söylenmiştir” dedi.

– İLK DEPREMDE YIKILAN VE OTURULAMAYACAK BİNA SAYISI 28 BİN, İKİNCİ DEPREMDE 35 BİN OLDU-

Bakan Bayraktar, 23 Ekim’deki depremden sonra Van’da yıkılan bina ve oturulamayacak seviyedeki bina sayısının 28 bin civarındayken ikinci deprem sonrasında bu sayının yaklaşık 35 binin üzerine çıktığını belirterek, “Depremde hasar olan bölgelerde yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında tespiti yapılan hasarlı evlerden 23 tanesi boşaltılmıştır” dedi.

BAKAN TOPU ÖĞRETİM ÜYELERİNE ATARAK KURTULAMAZ

Bayraktar’ın kimi soruları yanıtsız bırakmasını eleştiren Umut Oran ise şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Bakanın ‘Van ve Erciş en güvenli bölgedir’ diyerek yurttaşlarımızı yanıltması ve ardından ikinci depremde yeni can kayıpları yaşanması karşısında bu soruyu duymazdan gelmesini hayretle karşılıyorum. Bakanın topu öğretim üyelerine atmaya çalışarak sorumluluktan kurtulmaya çalışmasını kınıyorum. Sayın Bayraktar, DHA muhabirleri Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz ile Atsushi Miyazaki’nin isimlerinin bölgede uygun birer caddeye, hastaneye verilmesi önerilerini sahiplenmemesi de üzücü. Bu konuda yerel yönetimler yetkili olabilir ama bu isimlerin sonsuza kadar yaşatılması için kendisi de pekala girişimde bulunabilirdi. Bakanın enkaz kaldırmada görev yapan görevliler ile doktor ve sağlık ekibinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için herhangi bir şey yapmayarak topu yine başka birimlere atması  da çok üzücü. Ama Sayın Bakan bütün bu sözlerini, ilgisizliğini sevgili Vanlılar ile doktor ve gazetecilerin asla unutmayacağını da aklından çıkarmasın.”

(SORU ÖNERGEMİZ VE YANITINA ŞU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZhttp://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-1185c.pdf )

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir