CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES)  ve AB – Türkiye Karma Parlamento Komisyonu’nun 67. Genel Kurulu’na da katılacak. 
Umut Oran,  Avrupalı sosyal demokrat partilerin şemsiye partisi olan PES’in toplantısına katılacak. 25-26 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılacak olan toplantıda daha adil bir Avrupa, adil bir dünya, adil ekonomiler ve aktif demokrasi tartışılacak. Yeni PES Başkanı Sergey Stanishev, Avrupa Parlamentosu, PES Grubu Başkanı Martin Schulz, AB Komisyonu İlerlemeden Sorumlu Komisyoneri Stefan Füle gibi isimlerin de katılacağı toplantı 2 gün sürecek.
Umut Oran, PES toplantısı için şu açıklamayı yaptı:
“Bugün bütün Avrupa coğrafyasında daha fazla gelir adaletine, emeğin korunmasına, yeni fırsatların yaratılmasına ihtiyaç var. Hem bölgemizde hem de küresel ölçekte yeni iş olanaklarının yaratılması, kronikleşmiş işsizlik sorunuyla mücadele edilmesi gerekiyor. Dünyanın yarısı günde 4 TL gelirle yaşarken, barışı, istikrarı ve huzuru bulamayız.  Toplumlarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi için yeni fırsatlar ve imkânlar yaratmamız lazım. Bakın dünyanın siyasal atlası da değişiyor. Ortadoğu coğrafyasından Uzak Asya’ya kadar yeni değişim dalgaları kıyıya vuruyor. Daha adil bir dünya isteyenlerin sesi artık gür çıkıyor. İşte PES toplantısı bizim de dahil olduğumuz Avrupalı sosyal demokrat güçlerin, bu değişimi algılayarak strateji üretmesi için önemli bir fırsat.”
Türkiye-AB KPK Eş Başkan Yardımcısı da olan Oran, 28 – 29 Kasım’da ise Brüksel’de yapılacak 67. AB – Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Genel Kurulu’na da katılacak.
Oran, toplantıda Avrupa Parlamentosu üyeleri ile Gümrük Birliği, Kıbrıs, Terörizm,  Avrupa Mali Yardım Fonu (IPA) gibi konuların tartışılacağını bildirdi. Oran “Bugün Türkiye’de 8 Milletvekili, 68 gazeteci, 500’ün üzerinde üniversite öğrencisi,  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sayısız mensubu veya yerel yönetici tutuklu. Muhalefet üzerinde korkunç bir baskı var. Mahkemeler adeta AKP rejiminin ideolojik baskı unsurları haline dönüştü. Bütün bu konuları ve Türkiye’de tehdit altında olan özgürlüğü kendilerine izah edeceğim” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email