TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin, Türk hükümeti ve Parlamentosunun acil olarak yasal çerçevede değişiklik yapmak suretiyle tutuklu milletvekilleri konusunun üzerine gidilmesi açıklamasını değerlendirdi. Oran, “Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek ‘cezaevinin anahtarı bende’ değil diyerek kolayca bu işten kaçmamalıdır. Bu işin sorumluğu doğrudan TBMM’dir. Çözüm yeri Meclis’tir. AKP ile yaptığımız mutabakat metni de Meclis Başkanı’nın katılımı ve güvencesi ile ortaya çıkmıştır” dedi.

Füle’nin konuyla ilgili görüşünün basına yansıması üzerine Oran yazılı bir açıklama yaptı. Oran’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

AB İlerleme Raporu’nda değinilen tutuklu milletvekilleri konusuna bugün AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de dikkat çekti. Füle, bugün yaptığı “Seçilmiş parlamenterlerin hapiste bulunmasının, mahkeme öncesi uzun tutukluluk sürelerinin ve terörle mücadele mevzuatının dar yorumuna ilişkin genel kaygıları ortaya çıkarmış, Komisyon Türk hükümeti ve Parlamentosunun acil olarak yasal çerçevede değişiklik yapmak suretiyle bu konuların üzerine gitme konusunda birleşeceğini ummaktadır” şeklindeki açıklamasıyla çözüm yerini Meclis olarak işaret etmektedir.

Bir ay sonra parlamentoda hazırlanacak raporda da bu konu yine gündeme gelecek. Bu gündemde olan ve gelecekte de gündemi belirleyecek bir konu.

Bizim 11 Temmuz 2011 tarihinde AKP ile imzaladığımız mutabakat metninde de tutuklu milletvekillerine yer veriliyordu.

Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek ‘cezaevinin anahtarı bende’ değil diyerek kolayca bu işten kaçmamalıdır. Bu işin sorumluğu doğrudan TBMM’ye aittir. Çözüm yeri Meclis’tir. AKP ile yaptığımız mutabakat metni de Meclis Başkanı’nın katılımı ve güvencesi ile ortaya çıkmıştır. AKP ve CHP arasındaki görüşmeler TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yürütüldü. Bu konuda Meclis Başkanı’nın acil, sonuç odaklı, yapıcı, kapsayıcı bir çözüm üretmesi gerekiyor.

Deniz Feneri’nde uygulanan hukuki gerekçe neydi? 3 aydan sonra tutukluluk süresi ceza olur. Bunun diğer davalarda da uygulanması hepimizin beklentisi. Hukukta çifte standart olmaz. Füle’nin bu açıklaması bu açıdan da önemlidir.

Print Friendly, PDF & Email