CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, toplumda internet üzerinden sansür ve yasaklamalar yapılacağı konusunda derin kaygılar olduğuna, bu kaygıları sadece TÜSİAD değil tüm kişi ve kuruluşların dile getirdiğine dikkat çekerek, AKP hükümetinin bu kaygıları gidermek yerine, kendileri gibi düşünmeyenlere savaş açtığını, bunun son örneğinin de TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner olduğunu söyledi. Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın olayı kişiselleştirip, bir sivil toplum kuruluşu başkanını ağır sözlerle hedef almasını da ayıpladı.
Baskıcı zihniyet yine sahnede
Oran yaptığı açıklamada, “Ocak 2011 İzmir’de çağdaş yaşamla ilgili ‘Hayat içki ve seksten ibaret değil’ şeklinde sarf ettiği sözlerinin ardından, bugünde Sayın Arınç internet konusundaki baskıcı ve yasaklayıcı zihniyeti ile yine sahnede. Özgürlük denince Arınç’ın aklına hep müstehcenlik geliyor. İnternet kullanımı konusunda evrensel ölçütler üzerinden bir denetleme ve bu alandaki regülasyonun yeniden gözden geçirilmesi konusunda toplumda herkesin ortak görüş var. Oysa, AKP hükümetinin özgürlükler ve demokrasi konusunda toplumda bir kaygı yarattığı çok açıktır. Çünkü, bu hükümet sayesinde baskıcı bir rejim sözkonusudur.  Bu nedenle, internet üzerine yasak ve sansür geleceği kaygısı herkeste vardır. TÜSİAD Başkanı da bu kaygılarını dile getirmiştir. Hükümete düşen görev, açıklayıcı, ikna edici ve kaygıları giderici bir yaklaşım sergilemek olmalıdır. Oysa, herkes susturulmak isteniyor.” dedi.
Boyner’in de bir ailesi var
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın söylediği “Sayın Boyner ve düşüncesindekiler iktidara gelirse her şeyi, porno sitelerini de şiddet yayanları da öldürme tarifleri yapanları da serbest bırakabilirler.”sözlerini ise, demagoji, konuyu saptırma ve toplumun hassas olduğu konular üzerinden kişileri hedef alma olarak nitelendirdi. Oran “Sayın Arınç gibi, Boyner’inde bir ailesi ve çocukları var. Bir başbakan yardımcısına yakıştıramadık” diye tepki gösterdi.

İnadına özgürlük

Oran “Özgürlükleri kaldırmak için AKP’nin gücü yetmeyecek. Özgür birey, örgütlü toplum, güçlü demokrasi, mutlu Türkiye için CHP olarak mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.
Herkesle kavga
Genel Başkan Yardımcısı Oran, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Arınç ve hükümeti kendileri gibi düşünmeyen herkese karşı tepki ve öfke duymaktadır. Her konuda toplumsal kaygıları gidermek yerine baskı, tehdit, hoşgörü sınırlarını aşan bir yaklaşım, demagoji tercih edilmektedir. Herkesle ve her şeyle kavgalı olmak temel politika haline getirilmiştir. TÜSİAD başkanı Ümit Boyner’e yapılan linç girişimi de bunun son halkası olmuştur. Hiç kuşkusuz, sesini yükselten ve düşüncelerini söyleyen herkes aynı şekilde hedef tahtasına konacaktır. Bunun için, toplumun ortak sorunu bu hükümetin gitmesidir. Demokratik, özgürlükçü ve toplumsal mutabakatı önemseyen, vatandaşlarına karşı tahammüllü bir hükümetin işbaşına gelmelidir” dedi.
Oran, CHP iktidara gelmesiyle bu tür baskılar ve tahammülsüzlüklerin son bulacağına da söz verdi.

Print Friendly, PDF & Email