CHP’den 4 büyük adım
CHP ciddi değişimler, dönüşümler yapan bir partidir. Çok partili yaşama adım attı. Hiçbir baskı altında kalmadan çok partili yaşama geçti ve iktidarı devretti. CHP sosyal demokrasiyi Türkiye’ye getirdi. Şimdi önümüzde dördüncü adım var. Bu ülkeye demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz.
Sabahın 5’inde kapı çalmayacak
12 Eylül anayasası ile bu ülkeye demokrasi ve özgürlük gelir mi? Hayır. Bizim evrensel değerlere sahip olarak demokrasi ve özgürlüğü getirmemiz lazım. Sabahın 5’inde kimsenin kapısı çalınmıyor, polis basmıyor denecek. Bu özgürlüğü getireceğiz.
Yeni anayasa ile herkes gurur duyacak
Herkesin düşüncesini söylediği, sivil toplumun, her yurttaşın eline aldığında gururla elinde taşıyacağı bir anayasayı hayata geçireceğiz. Biz eşitliği ve demokrasiyi, katılımcılığı, insan onurunu savunacağız. Baskılara karşı direneceğiz kim baskı görürse görsün.
TRT hükümetin borazanı olmayacak
Medya ticaret ve siyaset arasındaki ilişkileri yeniden düzenleyeceğiz. Medya halkın gözü, kulağı ve sesi olacak. Medya halkın sorunlarını dile getirecek. TRT hükümetin borazanı olmaktan çıkacak.
Yargı bağımsız olacak
Yargının evrensel kurallar içinde çalışması lazım. Yargı kamu vicdanını temsil etmeli. Verdiği karar kamu vicdanında saygı görmeli. Yargının bağımsızlığı ile ilgili ciddi projelerimiz var. Yargıçlar Kurulu olması lazım. Bakanın ve müsteşarın orada olmaması lazım. Yargıçlar Kurulu teftiş kurulunun kendisine bağlandığı bir yapı olacak. Yargıçlar Kurulu’nun ayrı bir bütçesi olacak. Adalet Akademisi kurulacak. Adalet Akademisi Yargıçlar Kurulu’na bağlanacak. 12 Eylül’ün ürünü olan DGM’ler vardı. Adını değiştirdik özel yetkili mahkemeler dedik. Bunlar olmayacak. Birilerinin talimatı ile hareket eden mahkemeler olmayacak. Adli Tıp Kurumu’nu da özerk bir yapıya kavuşturacağız.
Yüzde 10’luk seçim barajını kaldıracağız
Bizim oyumuzla başka bir parti milletvekili çıkarılıyor. Buna milli irade deniyor. Bunun adı milli irade hırsızlığıdır. Bu hırsızlığa izin vermeyeceğiz. Hem 12 Eylül’e karşı olacaksın ya da karşı olduğunu söyleyeceksin sonra da 12 Eylül’ün getirdiği yasaya sığınacaksın. Yüzde 10’luk seçim barajını kaldırmak boynumuzun borcudur.
Siyasi partiler yasası değişecek
Siyasi Partiler Yasası’nı değiştireceğiz. Lider sultasını kaldıracağız. Sivil toplumları daha da güçlendireceğiz. Sivil toplum anlayışında dışlayıcı değil kapsayıcı olacağız. Bizim gibi düşünmeyebilirler ama unutmayalım ki onların da bir düşüncesi var. Önce onları dinleyeceğiz. TBMM’nin ihtisas komisyonlarında her yasa görüşülürken o yasada görüşü olan her STK’yı davet edip görüşlerini alacağız. Sivil toplum örgütlerini daha da güçlendireceğiz.
Kürt yurttaşlar kimliklerini özgürce yaşayacak
Doğu ve Güneydoğu’daki baskılar toplumu rahatsız ediyor. Baskının olmadığı bir özgür insan modelini Türkiye’ye egemen kılacağız. Kürt yurttaşlarımız kendi kimliklerini özgürce yaşayacak. Faili meçhulleri aydınlatacağız. Kayıplar için de uluslar arası hukukun gereği neyse onu yapacağız. Failleri yakalayıp yargıya teslim edeceğiz.
Diyarbakır cezaevi müze olacak
Diyarbakırlılar oy verirse hükümet oraya ikinci üçüncü hapishaneyi de yapacaklardır. Ama biz oraya hapishane değil fabrika yapacağız. İşkencelerle anılan Diyarbakır Cezaevini ‘Toplumsal Barış Müzesi’ haline getireceğiz.
Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık hakkını bütün aşamalarda hayata geçireceğiz.
Dokunulmazlığı kaldıracağız
İhaleye fesat karıştıran birisinin millet adına söz söylemeye hakkı var mıdır? Bu ayıp kalkacak. Siyasetin finansmanını şeffaf hale getireceğiz. İlk 4 ayda Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız. Milletine yalan söylemeyen bir siyaset istiyoruz.
Kentler büyümüyor, küçülüyor
9 yıllık tabloya bakınca üreten değil tüketen Türkiye’yi görüyoruz. İşsizlik değişmeyen temel sorun. Büyüyen değil küçülen kentleri görüyoruz. Bayburt mesela. Milletvekili sayısı düşen kentlerin seçmenleri unutmasınlar ve kendilerine sorsunlar. Neden bizim milletvekili sayımız düşüyor diye kendilerine sormayacaklar mı? Sizin kentinizde yaşayan vatandaşları göçe zorlayan nedir? Kentiniz büyümedi. O kentlerde büyüyen icra daireleri. O zaman ekonomi yönetiminde sorun var.
3 ÖNEMLİ EKONOMİK HEDEF
1-Güçlü bir sosyal devlet istiyoruz. İnsan varsa her şey var. İnsan mutluysa her şey yolundadır.
2- İstikrarlı bir büyüme istiyoruz.
3-Rekabetçi bir ekonomi istiyoruz. Bunun yolu üretmekten geçiyor.
Yüzde 7 büyüme
İlk kez bir siyasi parti hedef koydu: Yüzde 7 büyüme. Doğu ve Güneydoğu için büyüme hızımız yüzde 9. Bütün köşe yazarları iddialı hedef dedi. Doğru bu iddialı hedef. Biz de iddialı partiyiz. Zenginlik vatandaşa dokunacak. Refah birileri için değil herkes için olacak.
Her yıl 800 bin işsize iş
İşsizlik ve yoksulluk kader değildir. Her yıl 800 bin kişiye iş olanağı yaratacağız. Kadınların, kadın işsizlerin çalışma hayatına katılmaları teşvik edilecek ve bu konuda devletin tüm olanakları kullanılacak.
Güvencesiz, kaçak işçi çalıştırılmasının önüne geçilerek; Sosyal Güvenlik Sistemi’nin en önemli sorunu haline gelen finansman sorunu çözülecek. Bundan kaynaklanan haksız rekabet önlenecek. İşsiz tüm engellilere sürekli sakatlık maaşı ödeyeceğiz.
İşsizlik fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılacak, işsizlik ödeneği kişilerin geçim standardı gözetilerek belirlenecek. İşsizlik oranını yüzde 5’e indireceğiz.
İşadamlarının bürokrasi şikayeti bitecek
Teşvik uygulama müsteşarlığı kuracağız.. Bir teşvik almak için 50 devlet dairesini gezersiniz. Kaldıracağız bunu.. İşadamlarının önündeki engeller kaldıracağız. Bürokrasiden şikayet eden işadamı olmayacak.
Tekstilcilerimiz Mısır’a gidiyor. Neden? Türkiye’de toprak mı kalmadı. Buradan söz. Mısır’ın sağladığı bütün olanakları Türkiye’de sağlayacağız. Gelsinler Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapsınlar. Onlardan vergi bile almayacağız
Kobi’lere ‘0’ faizli kredi
Üretimini arttıracak. O da bilecek ki ne kadar çok  vergi verirse, ne kadar çok eleman çalıştırırsa o kadar çok vergi alacak.
Gelir İdaresi’ni bağımsız yapacağız. Burası özerk bir kuruluş olacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’na tüm sosyal güvenlik primlerini toplama görevini de vereceğiz
Milyonlarca kağıt tedavülden kalkacak
Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik işlemini yapacağız, milyonlarca kağıdı tedavülden kaldıracağız. Ekonomi yönetimindeki dağınıklığa son vereceğiz. Biri karar alır, diğeri uymaz. O yüzden Türkiye bu halde. Finansal istikrar kurumu oluşturacağız. Bütün bunları yaparken halka hesap vermeyi de namusumuz kabul edeceğiz
Kesin hesap komisyonu başkanı muhalefetten olacak
TBMM’de kesin hesap komisyonu kuracağız. Başkanı da muhalefet partisinden olacak. Ve biz gidip hesap vereceğiz. Bizler namuslu insanlarız.
Çiftçinin yüzü gülecek
Tarım ve hayvancılıkta iç üretimi artırıp, ithalatı önleyeceğiz. Türkiye tarımda ve hayvancılıkta yeniden kendine yeter bir ülke olacak. Büyükbaş hayvancılık yanında koyun, keçi ve kanatlı üretimini de destekleyeceğiz. Süt ve et işleme tesisleri geliştirilip yaygınlaştırılacak. Özel sektörün girmediği yerlerde ve bölgelerde, bu çalışmaları devlet üstlenecek. Dışarıdan alınan pamuğa, soyaya, mısıra, mercimeğe, buğdaya, muza, ete, hayvana milyarlarca döviz ödemeyecek. Kendimiz üreteceğiz.
2B’leri de çözeceğiz. Siz para peşinde biz insanların mutluluğu peşinde koşacağız. Mayınlı araziler mayından arındırılacak ve toprak reformu diye topraksız köylüye vereceğiz o arazileri. Bu sistem içinde en büyük mağduriyeti köylü yaşadı. Milyonlarca dönümlük arazi ekilmiyor. Mazot 1.5 lira olacak. Süt hayvancılığı ve besicilik yapanlar desteklenecek. Hayvan sayımız artırılacak.
Taksi yenilenirken kdv ve ötv alınmayacak
Taksi esnafımız hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Camlı bölmelerle ayrılmış yeni bir taksi modeline geçeceğiz. Ağır vergiler nedeniyle modeli kullanamamaktan şikayetçi. Arabaları yenilerken bir sefere mahsus olmak üzere her seferinde KDV ve ÖTV olmayacak.
Fındık fiyatını Karadeniz belirleyecek
Fındık Borsa’sını Karadeniz’de kuracağız. Dünya fındık fiyatını da Karadeniz belirleyecek.
Nükleer için referandum
Halk ne derse o olacak. Biz nükleer santral yapımı için referandum yapacağız..
Aile sigortası
Türkiye’de sağır sultan bile aile sigortasını duyacak. Hiçbir ev yoksul olmayacak. Hiçbir evde çocuklar yatağa aç girmeyecek. Anayasa der ki herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Yoksulluğu bitireceğiz. Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Bu hakkı sana CHP verecek.
Biz yoksulluğu bitirmek, onlar yoksulluğu yönetmek istiyor
Aile Sigortası’na ‘hayır nerden para bulacaksın’ diye itiraz ettiler. Sonra baktılar para var. ‘biz daha çok veriyoruz’ dediler. Yiyecek dağıtıyoruz dediler. Biz ortalama 600 TL veriyoruz. E sen de 700 TL, 800 TL ver. Veremezler. Biz yoksulluğu bitirmek istiyoruz, onlar yoksulluğu yönetmek istiyorlar. Onlar yoksulluğu teşhir ederek oy almaya çalışıyorlar, biz yoksul olmasın istiyoruz.
Güçlü kadın istiyoruz
Biz güçlü kadın istiyoruz. O yüzden parayı kadının banka hesabına yatıracağız. O da gidecek diğerleri gibi alışverişini yapacak. Askur yani Aile Sigortası Kurumu’nu 2 ay içinde kuracağız.
Taşeron işçiliği kaldıracağız
Ekonomide herkesin kazanmasını istiyoruz. Taşeronluk uygulamasını kaldıracağız. Devlette taşeron uygulaması olmaz. Hakkı olur, iş güvencesi olur. Bir kişinin iki dudağı arasına bir kişinin hakkını bırakamazsınız. 4B, 4C ucubesini de kaldıracağız.
Organize sanayi bölgesinde meslek lisesi
Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek lisesi kuracağız. Staj süreleri dahil paralarını devlet ödeyecek. Baba çocuğunu okula gönderken hem yük olmayacak, hem sosyal güvencesi olacak.
Askerlik 9 aya inecek
Askerlik önce 9 sonra aşamalı olarak 6 aya inecek. Kaynak da 15 ay süren askerliği 9 aya indirince ortaya çıkan tasarrufu düşünün. Bu tasarruf üretime, istihdama, aile sigortasına, fabrikaların bacalarının tütmesine neden olacak. Biz parayı nerde kullanacağımızı biliriz.
YÖK kalkacak
Gün ışığında yönetim olacak, kapalı kapılar ardında değil. O yüzden nitelikli yönetim olacak. YÖK’ü kaldıracağız. Üniversite yönetiminde öğrencilere söz hakkı vereceğiz.
ÖSYM’nin başına çağ dışı kalmış bir kafa atanmayacak
1 milyon 700 bin öğrenci sınava girdi. Daha düne kadar ÖSYM en güvenli kurumlardan biriydi. Hiçbirimizin aklına soru işareti gelmezdi ama şimdi hepimiz düşünüyoruz. O 1 milyon 700 bin genç ‘’Ben üniversiteyi kazanırım’ diye umutla bekleyen genç şifre ile kandırıldı. ÖSYM’ye bu tür çağdışı kalmış kafaların atanmasına engel olacağız.
Önce yok diyorlar sonra birilerine suç atıyorlar, sonra kabule diyorlar, sonra koltuklarında kalıyorlar. Bu ayıp bir akademik kimliklerini ortaya koyar. Zaten daha önceden de hakkında iddialar varmış Nereden bulurlar bu adamları. Bu ülkede hiç etik değerleri olan bir üniversite hocası yok mu? Nereden getirirler bu adamları?
Sanatçılar çalışmadığında primlerini bakanlık ödeyecek
Sanatçıların çalışmadığı dönemlerde onların sosyal güvenlik primlerini Kültür Bakanlığı’nın bütçesinden ödeyeceğiz.
Vergilerin nereye ödendiği görülecek
Beyanname veren her mükellef beyannameyi doldurduğunda son sayfasında bir yıl önce ödenen vergilerin nereye harcandığını görecek.
20 kent cazibe merkezi olacak
Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz ciddi kan kaybetti. Anadolu’nun diğer yerlerinde de cazibe merkezi yapmamız lazım. Konut ve Şehircilik Bakanlığı kurulacak 20 kent Türkiye’de ciddi cazibe merkezi olacak.
İstanbul marka olacak
İstanbul Londra ya da Paris gibi bir üçüncü kent olacak. İstanbul yaratıcı bir kent olacak. İstanbul bir marka kent olacak. İstanbul insanların yığıldığı değil, insanların rahat yaşayabildikleri bir kent olacak. İstanbul’da meydan kalmadı. İstanbul’un yeşilliklerinin olması lazım.
Ankara sanayi kenti olacak
Ankara’nın içini boşaltıyoruz. Ankara, bir sanayi, AR-GE kenti olacak.
Muhtarların primlerini İçişleri Bakanlığı ödeyecek
Muhtarlar da seçimle geliyor. Muhtarlar sosyal güvenlik primlerini kendileri ödüyor. Onların primleri İçişleri Bakanlığı bütçesinden ödenecek
İzmir sağlık merkezi olacak
Adana-Mersin’i Singapur gibi düşünüyoruz. Burayı yeniden kurgulamak istiyoruz.Kars-Ardahan-Iğdır, Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu coğrafyasını düşününce önemli bir ticaret güzergahı ve lojistik merkezi olacak.İzmir Avrupa’nın sağlık merkezi olacak. Tıpkı Tayland gibi. Samsun önemli bir merkez. Şangay’da gemi tersaneleri olur da Samsun’da neden olmaz. Ordu-Trabzon, dünya fındık fiyatlarını belirleyecek.
Emeklilik eziyet değil, ikinci hayatın başlangıcı olacak
Emeklilerimizin maaşları arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak için ilk işlerimizden biri intibak yasasını çıkararak emeklilerimizin maaşlarını insanca yaşam düzeyine çekeceğiz.
Muayene ve ilaç alımında katkı payını kaldıracağız. Emeklilerimize katkı payı alınmayacak, maaşlarından hiç bir kesinti yapılmayacak. Emeklilerimizin maaşlarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi kademeli olarak kaldırılacaktır.
Engellilere bağımlı bir hayattan bağımsız bir hayata geçişi sağlanacak.
Çalışsın çalışmasın tüm engellilere sürekli sakatlık maaşı ödeyeceğiz. Bakıma muhtaç tüm engellilere, yoksulluk ölçütü gözetmeksizin bakım hizmeti sunacağız. Kendi işin kurmak isteyen engellilere faizsiz kredi vereceğiz. Engellilerimize yönelik sağlık ve sosyal güvenceler eşliğinde, çalışan engellilere erken emeklilik sağlanacaktır. Yerel yönetimlerin sorumluluğu altında, tüm fiziksel alanlar engellilere yönelik olarak mutlaka düzenlenecek, tüm engeller kaldırılacak. Engelli ailelere yönelik rehabilitasyon merkezleri kurulacak. Ağır gelişen, tam gelişmeyen veya zihnen engelli çocuklar için özel projeler uygulamaya konulacaktır. İşitme ve görme engelliler için üniversiteler dâhil, her türlü öğrenme şartları sağlanacak. Engellilere mesleki eğitim veren kurumlarda branş öğretmeni ihtiyacı devlet tarafından karşılanacak. Devletçe engelli kişilere gerekli meslek ve sanat eğitimi olanağı sağlanacak. Engellilere yönelik uygun işe uygun eleman stratejisi oluşturulacak. Engelliler için tam donanımlı spor merkezleri imkanları sunulacak.
Esnaflarımızın cansuyu olacağız
Esnaf ve sanatkarlara 5 yıl süreyle vergi indirimi getireceğiz. Nakliyeci esnafına indirimli akaryakıt vereceğiz. Şoför, minibüsçü ve servisçi esnafına bir kereye mahsus KDV ve ÖTV alınmadan araçlarını yenileme imkanı tanıyacağız. Esnafın yanında çalışanların sosyal güvenlik primlerinde indirim getirecek, kalfaların sigorta primlerini devlet karşılayacak.
Enerji fiyatlarında indirime gidilecek. Küçük Sanayi Sitelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara sağlanmakta olan düşük faizli ve sosyal amaçlı kredi desteği uygulamaları güçlendirilecek. Hiper ve grosmarketlerin kuruluş ve faaliyetlerine sınırlama getiren Avrupa Birliği mevzuatı ülkemizde de yürürlüğe konulacak. 60 günden fazla prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarların ve ailelerinin sağlık hizmetinden faydalanması sağlanacaktır.
Hiçbir Türk kendini yalnız hissetmeyecek
Dış politikada etken bir rol üstlenmek istiyoruz. Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar bir vatandaşlımızın yanında olmak temel hedefimiz olacak. Hiçbir Türk dünyanın neresinde olursa olsun kendini yalnız hissetmeyecek. Özgürlük ve demokrasi talep eden tüm halkların yanında olmak istiyoruz. Dış politika yapacağız diye kimseyi üzmemek temel hedefimiz. Bir birilerine ağabeylik taslamayacağız ama kimse de bize ağabeylik taslamayacak.
‘Beraber yaşamak bu coğrafyada’ hedefimiz.

Print Friendly, PDF & Email