Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, iyi bir milletvekili aday listesi çıkartmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek“Bütün amacımız halkın iradesini parlamentoya yansıtabilmek. Çok da başvuru var. Başvuruları en ince ayrıntılarına kadar inceliyoruz. Gerçekten halkın iradesini yansıtabilecek ve bu dönem parlamentoda CHP’yi temsil edebilecek nitelikte arkadaşlarımızı belirlemek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oran, milletvekili adaylarının belirlenmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini kaydederek “Genel Merkezimiz bugün yine aday adaylarımızı kabul ediyor, onları dinliyor. Bu süreç devam edecek. Pazar günü önce MYK, sonra PM toplanacak. Pazartesi’ye kadar aday adaylarımızı netleştirip listemizi YSK’ya vereceğiz” dedi.
Oran, “PM’nin Pazartesi sabahına sarkabileceği belirtiliyor, sarkar mı?” sorusu üzerine ise “Tartışmaların veya gündemin ne kadar süreceğine bağlı. Sürebilir de. Ben uzun bir toplantı olacağını düşünüyorum. Hepimiz, MYK üyesi arkadaşlarımız, Genel Başkanımız hep beraber iyi bir liste çıkarmaya çalışıyoruz. Bütün amacımız halkın iradesini parlamentoya yansıtabilmek. Çok da başvuru var. Başvuruları en ince ayrıntılarına kadar inceliyoruz. Gerçekten halkın iradesini yansıtabilecek ve bu dönem parlamentoda CHP’yi temsil edebilecek nitelikte arkadaşlarımızı belirlemek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu.
“Biz şu anda 4 bin civarında olan adayların elenmesi sürecini yapıyoruz. Ama net il bazında, o sürece geçmedik. Onun için herhangi bir şey söylemem şu aşamada doğru olmaz”  diyen Oran; ön seçim yapılan illerdeki kontenjan adaylarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirleyeceğini ifade etii. Umut Oran, “81 ilin yarısı kadar ilde CHP örgütün ve üyesinin sesine kulak vermiştir. Bu son derece önemlidir. Diğer siyasi partilerin de başta iktidar olmak üzere bundan önemli dersler çıkartması gerekir. Bundan sonraki süreçte halkın iradesinin parlamentoya yansıması için ön seçim sürecinin açılması gerekiyor” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email