CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI UMUT ORAN TBMM’DE GÖRÜŞÜLEN BÜTÇENİN “KAÇAK BÜTÇE” OLDUĞUNU BELİRTTİ.
– “BU BÜTÇE GELİR DAĞILIMINI BOZAN, HALKI VURAN BÜTÇEDİR”
–  “BÜTÇEYE BAKTIMIZDA GÖRÜYORUZ Kİ, DEVLET VATANDAŞI HARACA KESMİŞ DURUMDADIR”
–  “BU BÜTÇE HALKIN DEĞİL.  RANTİYECİLERİN BÜTÇESİDİR.”
İletişim Koordinatörlüğü ( Ankara ) CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran TBMM’de görüşülen bütçenin”Kaçak Bütçe” olduğunu söyledi.
Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın bütçe ile ilgili değerlendirmeleri şöyle ;
-BU BÜTÇE KAÇAK BÜTÇEDİR.
TBMM’ne sunulan bütçe tasarısı doğru verileri içermiyor. Torba yasa ile getirilen vergi ve prim affından gelecek olan kaynak belli değil ve bütçe dışına çıkarılmış durumda. Bunun sonucunda bu kaynağın nasıl kullanılacağı da bütçe dışına çıkarılmış oluyor. Bütçe yasa ile çıkarılır. Dolayısıyla bu kaynağın harcanmasında TBMM’den kaçırılmış oluyor.
-BU BÜTÇE HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL.
AKP  hükümeti  2011 yılında da vergi gelirlerinin büyük bölümünü yine  vatandaşın mal ve hizmet alımları sırasında fiyatın içinde ödediği KDV, ÖTV, özel iletişim, şans oyunları, banka ve sigorta işlemleri vergileri gibi dolaylı vergi kalemlerinden sağlayacak.
-BU BÜTÇE RANTİYERLERİN BÜTÇESİDİR.
2011 yılı merkezi yönetim bütçesi’ne göre gelir, kar ve rant elde edenlerden alınan doğrudan vergi gelirleri 80 milyar 561.8 milyon tl’de kalırken, vatandaştan tahsil edilen dolaylı vergiler 170 milyar 207.6 milyon tl olacak.
– BU BÜTÇE GELİR DAĞILIMINI BOZAN BÜTÇEDİR.
2011 yılı merkezi yönetim bütçesi verilerine göre  toplam vergi gelirleri içinde doğrudan vergilerin payı yüzde 32.1, dolaylı vergilerin payı yüzde 67.8 düzeyinde gerçekleşecek.
– BU BÜTÇE HALKI VURAN BÜTÇEDİR.
2011 yılında vatandaşın tükettiği ürünlere ödediği özel tüketim vergisi’nde (ötv) toplam tahsilatın 61 milyar 196.5 milyon tl olması bekleniyor. Bunun da 34 milyar 621.5 milyon tl’sinin taşıt sahiplerinin akaryakıt alımları, vatandaşın doğal gaz tüketimleri gibi yaptığı harcamaların da içinde yer aldığı petrol ve doğalgaz ötv tahsilatından elde edilmesi öngörülüyor. 2011’de yeni motorlu taşıt alacaklardan yapılacak toplam ötv tahsilatı 6 milyar 48 milyon tl, alkollü içki tüketenlerin ödeyeceği ötv 3 milyar 760.6 milyon tl, sigara ve diğer tütün mamulleri kullananlardan beklenen toplam ötv tahsilatı da 14 milyar 694.7 milyon tl düzeyinde. 2011 bütçesinde 230 milyon tl’lik ötv geliri kolalı gazozlardan elde edilmesi öngörülürken, dayanıklı tüketim ve diğer mallardan karşılanacak ötv geliri ise 1 milyar 841.5 milyon tl.
-BU BÜTÇE İTHALATA DAYANAN BÜTÇEDİR.
Katma değer vergisinde (kdv) 2011 yılı tahsilat hedefi 41.1 milyar tl olarak belirlendi. İthalde alınan kdv’de ise 41 milyar tl tahsilat hedeflendi. Yine bir dolaylı vergi olan gümrük vergisi ve diğer kalemlerle birlikte dış ticaretten alınan vergilerde toplam tahsilat 44.8 milyar tl düzeyinde bekleniyor.
– DEVLET VATANDAŞI HARACA KESMİŞ DURUMDA.
2011 yılında vatandaş 8 milyar tl harç şeklinde devlete ödemede bulunacak. Devlet dairelerinde çeşitli işlemleri dolayısıyla 2011 yılında vatandaştan 5 milyar 805.1 milyon tl damga vergisi, 8 milyar 10 milyon tl ise harç geliri tahsil edecek. Bunun 1 milyar 548 milyon tl’sini yargı harçları, 437.8 milyon tl’sini noter harçları, 4.1 milyon tl’sini vergi yargısı harçları, 3 milyar 479.2 milyon tl’sini tapu harçları, 755.7 milyon tl’sini pasaport ve konsolosluk harçlarında alacak.
AKP’nin mantığına göre devlet cezalandırır. 2011 yılında  para cezaları gelirinin 6 milyar tl olması öngörülüyor.
2011 BÜTÇESİ YİNE ÇALIŞANI CEZALANDIRMAKTA

1990 yılında %42 olan bütçedeki personel harcamalarının payı, 2011 yılında %23 gerilemektedir. Böylece çalışanların milli gelirden aldıkları pay da  %10’dan %6’ya düşmektedir.

-2011 BÜTÇESİ ADALETSİZ VE AYIRIMCI BİR BÜTÇEDİR.
Emekli maaşlarına yapılacak artışlar belirlenirken işçi ve memur emeklileri arasında ayrım yapılarak  memur emeklilerinin işçi emeklilerinin faydalanacağı 60 Tl iyileştirme zammından faydalandırılmamıştır. “

Print Friendly, PDF & Email