İletişim Koordinatörlüğü ( Ankara ) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yazılı bir açıklama yaptı ve 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Koruma gününü kutladı
“Hayvan haklarının gözetilmediği bir toplumda insan haklarından da bahsedilemez” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın yazılı açıklaması şöyle;
“Geçmişi hayvan sevgisinin örnekleriyle dolu olan ve bir zamanlar hayvana verdiği değerle batılı ülkeleri şaşırtan halkımızın 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutluyorum.
Geçmişindeki bu örneklere rağmen günümüz Türkiye’sinde hayvanların yaşam hakları açısından ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu hakların insan haklarından bütünüyle ayırt edilmesi imkansızdır.
Dünyanın neresinde olursa olsun hayvan haklarının durumu iyi değilse insan haklarının da durumu iyi değildir. Bütün dünyada insan hakları hayvan haklarıyla orantılı olarak gelişmiştir. Çünkü insani değerler bakımından gelişmek, insan olmayan canlıların yaşam haklarına saygı duyulabildiği ölçüde mümkün olabilecektir. Eğer bir insan, kendinden olmayan bir türün, yani hayvanın acısını anlayabilecek kadar empati kurabiliyor ve hassaslaşabiliyorsa, dünyanın neresinde olursa olsun insanın çektiği acıyı, ıstırabı daha iyi anlar.
Hayvan sevgisinin insanlara kattığı olumlu duygular bilimsel olarak kanıtlanmış ve gelişmiş ülkelerdeki üniversitelerde hayvan koruma bilim dalları kurulmuştur. Bu nedenle hayvan sevgisi ve hayvan koruma uygulamaları gereksiz bir lüks olarak düşünülmemeli, gittikçe maddi çıkarlardan başka bir şey düşünemez hale gelen, duygu bakımından gittikçe katılaşan insanoğlunun böylesine karşılıksız bir sevgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
Yüce önderimiz Atatürk, bir hastalık nedeniyle ölmek üzere olan bir atı okşarken göz yaşlarını tutamamıştı. Hayvanların öldürülmesine daima karşı çıkmış, başıboş hayvanların sahiplendirilmesini istemiş ve gittiği her ortama köpeğini de götürerek toplumda hayvan sevgisinin yayılmasına, hayvanlara karşı tabuların yıkılmasına katkı sağlamıştı. Yedi düveli dize getiren bu komutanın hayvanlara karşı gösterdiği merhamet halen halkımıza örnek olmaya devam etmektedir.
Bizlere de düşen ve yakışan, geçmişimizde olduğu gibi günümüzde de hayvanlara yapılan muamele bakımından gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmamaktır. Ahırında beslediği ineğe bile sevgiyle bağlanan, ona kızım diye hitap eden insanların olduğu bir toplumda hayvan sevgisinin daha iyi noktalara gelmemesi için hiç bir sebep yoktur.
Bu amaçla, sivil toplum kuruluşlarının çağrılarına kulak verilmesi, hayvanlara eziyetin önüne geçilmesi için Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili bakanlık tarafından daha çok sahiplenilmesi, kanunda güncel düzenlemelere gidilmesi ve kanunun halkımızca benimsenmesini sağlamak için eğitsel çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Bir canlıya eziyeti kabahat değil, suç sayan bir kanun sayesinde hayvanların ıstırapları bir nebze olsun hafifletilebilecektir. Unutulmamalıdır ki bizler insan ya da hayvan fark etmez, herhangi bir canlının acı çekmesine seyirci kalmamayı öğrendiğimiz zaman yaşam daha güzel olacaktır.
CHP olarak, huzur ve barış içerisinde bir dünyaya sahip olmamız için, tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyduğumuzu belirterek, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Koruma gününü kutluyorum.”

Print Friendly, PDF & Email