1 cevap
 1. Melda Başçakır
  Melda Başçakır says:

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kanayan bir yara var.
  Yıllardır bildiğimiz sorunlar, bildiğimiz nedenlerle devam ediyor.
  Devlet birçok şeyi eksik bırakmanın yanında bir de bölgedeki iş adamlarına kredi vermiş, adam bu krediyle bölgesine yatırım yapmak yerine gidip Akdeniz’de otel yapmış !
  Ve ne tuhaftır ki bunun hesabını kimse sormamış ya da soramamış..

  İlgisizlik sadece hükümetler düzeyinde değil, batıda oradaki insanların yaşadıklarından bi haber olan binlerce ve belki milyonlarca insan var.
  2005-2007 yılları arasında sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çalışma yapmak üzere İmecem isimli bir grup kurdum ve gönüllü destek veren arkadaşlarla eğitime katkı amaçlı projeler yürüttüm. Çalıştığımız okulların büyük çoğunluğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyordu. Genellikle okullardan öğretmenler tarafından gelen istekler doğrultusunda çalışma başlatıyordum. Hem okulun ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek, hem de gönüllü arkadaşların katılımını artırmak adına da öğretmenlerimizden okul ve öğrencilerle ilgili paylaşabilecekleri görselleri rica ediyordum. Bize destek olan bazı arkadaşların bu bölgedeki insanların sorunlarından bu fotoğraflar sayesinde haberdar olduklarını şaşkınlıkla izledim. Okulların ve öğrencilerin durumuna ve de tabi ki bunun paralelinde bölgedeki yaşam koşullarına inanamıyorlardı.
  Öte yandan ’’o çocukların babaları eşek sırtında sınırdan kaçakçılık yapıyor, onların parası var boşuna yolluyorsun ‘’ diye beni akıllarınca etkileyip bu çalışmaları yapmaktan vazgeçirmeye çalışanlar da oldu.
  Ülkenin batısı ile doğusu bu denli birbirinden kopukken, birbirinin dertlerinden yaşamsal sorunlarından bu denli habersizken bu sorunlar çözülebilir mi ?

  Bir süreden beri CHP yeni yönetim kadrosuyla bölgede çalışıyor, raporlar hazırlıyor ve bu sorunların çözümüne ilişkin bir mesai yapıyor.
  Sorunlar çok açık, çok net ve çözümsüz değil. İnsani çözümler gerekiyor ve eminim ki CHP ilkelerine , ideolojisine uygun çözümler üretecek .
  Ama bu arada gazetedeki köşesini, yerini korumak kaygısıyla alçakça kalem oynatanlar da boş durmuyorlar. CHP’nin yeni yönetimiyle ilgili akıllara zarar kurgular yapıyorlar..Örneğin geçenlerde tesadüfen ve başlığı dikkatimi çektiği için tıkladığım bir linkte bir yazı okudum.Yazının bir bölümünde CHP’li yöneticilerimizin aile köklerine kadar gitmişler!..
  Ve paranoyakça bir saptamada bulunup yeni kadronun ülkeyi parçalamak üzere geldiğine kadar vardırmışlar iddialarını!..
  Parçalanma ile ilgili savlarına dayanak olarak gösterdikleri gerekçe ise komik ötesi ..
  Nedir biliyor musunuz ?
  Bir yöneticimizin annesi Diyarbakır kökenliymş ! ..
  Bu vicdansız kalemlere göre, bu aile bağı bu iddiayı ortaya atmak için yeterli olmuş !..

  CHP yeni yönetimiyle deyim yerindeyse üzerimizdeki ölü toprağını kaldırdı ve kaldırıyor. Anadolu’nun türlü dertlerle boğuşan güzel insanına yeni bir umut doğdu.
  Hepimizin içi kıpır, kıpır ve artık bir şeyler değişecek, değişmeli..inanıyoruz..o nedenle yapılan bu yayınlar olsa olsa bu değişimi fark edenlerin paniklemesiyle yapılan yayınlar olabilir..böyle değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
  Bitlis’e yaptığımız çalışma öncesinde bize oradan ulaşan arkadaşımız. ‘’IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR DİYORSUNUZ, NASIL YÜKSELECEK KÜTÜPHANEMİZ YOK, KİTABIMIZ YOK ‘’ diye haklı bir serzenişte bulunmuştu. Ve biz bu çığlık üzerine oraya çalışma başlatmıştık.
  2011 seçimlerinin ardından ise umuyorum ki ışık Anadolu’nun her yanından yükselecek ve tüm ülkeyi aydınlatacak.

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir