“Demokrasinin teminatı sivil toplum örgütleri; başbakan Erdoğan’ın bertaraf ol demesinden korkmayın, Türkiye’ye, demokrasiye, hak ve hukuka sahip çıkın berhudar olun.
İletişim Koordinatörlüğü ( Ankara ) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yazılı bir açıklama yaparak, Başbakan Erdoğan’ın bertaraf olursunuz diye tehdit ettiği sivil Toplum örgütlerine “Bertaraf değil berhudar olun” diye seslendi.
“Demokrasinin teminatı sivil toplum örgütleri; başbakan Erdoğan’ın bertaraf ol demesinden korkmayın, Türkiye’ye, demokrasiye, hak ve hukuka sahip çıkın berhudar olun” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın yazılı açıklaması şöyle;
“Türkiye, 12 Eylül referandumuna,  siyaset ahlakı ve demokrasi açısından çok önemli bir sınavdan geçerek gidiyor.
Önce, Sayın Başbakan’ın, sivil toplum kuruluşlarını tehdit ettiğine tanık olduk. “Taraf olmayan bertaraf” olur diyen Başbakan,  bu sözleriyle, demokrasi anlayışı hakkında çok net bir fikir vermiş oldu. Hep birlikte gördük ki, Sayın Erdoğan’ın demokrasi anlayışı, 1982 Anayasasının referanduma sunulduğu günlerden kalmadır.
Sayın Recep Tayyip Erdoğan yalnızca AKP Genel Başkanı değildir. Aynı zamanda bu ülkenin Başbakanı olarak, referandum sürecinin sağlıklı, demokratik bir olgunluk ve sükunet içerisinde işlemesinden de birinci derecede sorumlu olan kişidir. Sayın Erdoğan bu sorumluluğunun idraki içinde olmak, tehdit ve baskıyla, halkın gerçek iradesinin önüne ipotek koymamak mecburiyetindedir.
Başbakan’ın, “evet” diyeceğini deklare etmeyenlerin bertaraf edileceğini söylemesi, “evet” oyu vereceğini açıklayan sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir kuşkunun doğmasına da yol açmıştır. Tam anlamıyla demokratik bir yapıya sahip sivil toplum kuruluşlarının iradesinin hükümet tarafından ipotek altına alınmış olabileceğini düşünmemiz söz konusu bile olamaz. Ne var ki, Sayın Erdoğan’ın bu otoriter yaklaşımının, “evet” diyeceğini açıklayan sivil toplum kuruluşlarını zan altında bırakacak mahiyette olduğu da bir gerçektir.
Referandumda oy tercihleri ne olursa olsun, bütün sivil toplum kuruluşlarını, bu sürecin tam demokratik bir olgunluk içerisinde geçmesine katkıda bulunmaya davet ediyorum. Bu çerçevede, temsil ettikleri kesimlerle geniş kapsamlı bir istişarede bulunmadan tercih bildirmemeye gayret etmeleri, sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin öncelikle dikkat etmesi gereken ilkelerden biri olmalıdır.
Başbakan Erdoğan’ın bu baskıcı tavrının, “Hayır” oylarının şimdiden yüzde 50’inin üstünde bulunduğunu ve daha da artma eğiliminde olduğunu gösteren kamuoyu araştırmalarından kaynaklandığı açıkça ortadadır.
Türkiye’de demokrasi ve referandum kültürünün yerleşmesi açısından Sayın Başbakan’ı sorumlu ve demokrat davranmaya, halkın ve tüm sivil toplum kuruluşlarının iradelerine karşı saygılı davranmaya davet ediyoruz.
Demokrasinin teminatı sivil toplum örgütleri; başbakan Erdoğan’ın bertaraf ol demesinden korkmayın, Türkiye’ye, demokrasiye, hak ve hukuka sahip çıkın berhudar olun…”

Print Friendly, PDF & Email