DIŞ TİCARET AÇIĞININ BİR YILDA NEREDEYSE İKİ KATINA ÇIKMASI ENDİŞE VERİCİDİR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2010 yılı Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran “Avrupa Birliği (AB) pazarı başta olmak üzere geleneksel olarak kuvvetli olduğumız ihracat pazarlarındaki güç kaybımız endişe verici düzeydedir. Türkiye, ihracat yarışında hızla geriye düşmektedir” dedi.

Umut oran dış ticaret verileriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2010 yılı Haziran ayı dış ticaret istatiklerine göre, dış ticaret açığımız Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 94,6 artarak 28 milyar 501 milyon dolara yükselmiştir.

Dış ticaret açığındaki artış, ihracatımızdaki artışın hızının düşmesinden kaynaklanmaktadır. Avrupa Birliği (AB) pazarı başta olmak üzere geleneksel olarak kuvvetli olduğumız ihracat pazarlarındaki güç kaybımız endişe verici düzeydedir. AB verilerine göre Ekim 2009 – Mart 2010 döneminde AB pazarına ihracatımız yüzde 19 azalmıştır. Son aylarda AB’ye olan ihracat performansında Türkiye ne yazık ki, tüm Doğu Avrupa ülkelerinin, ve hatta Çin, Malezya ve Endonezya gibi uzakdoğu ülkelerinin gerisinde kalmıştır.

AKP Hükümeti, Avrupa dışındaki pazarlara ihracatı geliştirdiklerini iddia etmekedir. İhracat pazarlarımızın çeşitlenmesi olumdur; ancak Ortadoğu ülkelerine olan ihracatın Avrupa pazarındaki kayıpları telafi edece düzeyde artmadığı, artan dış ticaret rakamlarından açıkça görülmektedir.

Türkiye, ihracat yarışında hızla geriye düşmektedir. Dünya Ticaret Örgütü’ne göre, 2010 yılı ilk çeyrek verisi açıklanan 95 ülke arasında ihracat artışında ancak 86. sırada gelmiştir.

Dış ticaret açığının bir yıl içinde neredeyse iki katına çıkmış olması endişe vericidir. Bu durum, hükümetin 8 yıldır ihracatçımızı yönelik uygun teşvik ve sanayi politikaları uygulayamamasının sonucudur. AKP Hükümeti acilen, ihracatın dünyayı gezerek değil, sektör ve bölge temsilcilerinin çözüm önerilerini ciddye alan politikalarla artırılabileceğini anlamalıdır. ”

Print Friendly, PDF & Email