Umut Oran Adıyaman’da…Paylaşın!

Umut Oran Adıyaman’da…

TOBB Hazır Giyim Meclis Başkanı Umut Oran Güneydoğu Anadolu Gezisi kapsamında Adıyaman’da ziyaretlerde bulundu.

Küresel ekonomik krizin ciddi boyutlara ulaştığı şu dönemde Umut Oran, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin üç önemli ili Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı geziyor.Hem ekonomik hem de siyasi krizi bir arada yaşayan bölgenin sorunlarını yakından takip eden ve bu yönde çözüm önerileri geliştiren Oran, bölge insanın geleceğe inancını ve umudunu sürdürmesi için çözüm önerilerini paylaşıyor.

Çeşitli inceleme ve görüşmelerde bulunmak üzere Adıyaman’a geldiğini belirten Oran, özellikle Adıyaman’a mümessillik temsilciliğinin kurulması ve tüm bölgeyi ilgilendiren ‘GAP’ta Barış İçin Sanayi’ projesi konularında bilgiler verdi.

Vali Ramazan Sodan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Gündüz, ATSO Başkanı Zafer Ersoy, ESOB Başkanı Mustafa Salman ve ATEKS Başkanı İsmet Açıkgöz’ü beraberinde Galatea Sourcing Ltd Şirketinin sahibi Sinan Ilgaz ile ziyaret eden Oran, daha sonra da CHP’de partililerle bir araya geldi.

TOBB Başkanı Oran, kümelenme ve hazır giyim çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunmak, krizin bölgedeki etkilerini görüşmek, barış için sanayi projesi, tekstilde mümessillik temsilciği kurulması ve CHP’deki siyasi çalışmalarını sürdürmesi nedeniyle il başkanlarıyla görüşmeler yapmak üzere Güneydoğu Anadolu Gezileri yaptığını belirtti.

“OSB’ye Endüstri Meslek Lisesi”

Oran, Valiliği ziyaretinde Adıyaman’da sanayi ve özellikle tekstil sanayisi, buna bağlı olarak işçi istihdamı, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi, gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, Vali Ramazan Sodan, SODES kapsamında Organize Sanayi Bölgesine Çıraklık Eğitim Merkezinin kurulacağı müjdesini verdi. Ayrıca TOKİ tarafından Organize Sanayi Bölgesine geniş kapsamlı bir Endüstri Meslek Lisesi yapılacağını belirtti.

“GAP’ta Barış İçin Sanayi Projesi”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasında basın toplantısı düzenleyen Oran, bölgedeki tekstilcilerin ihracata direk olarak açılabilmesi ve yabancı firmaların ürünleri daha kolay alabilmesi için mümessillik bürosunun kurulmasının önemli bir çalışma olacağını söyledi.

Oran, Adıyaman’a Galatea Sourcing Ltd Şirketinin mümessillik temsilciliğinin kurulması için de Sinan Ilgaz’ın yatırımcılarla görüşeceğini ve incelemelerde bulanacağını söyledi.

ATSO Başkanı Zafer Ersoy, tekstilin Adıyaman’ın ana sektörü olduğunu ancak bir ayağının eksik olduğunu belirterek,   mümessillik bürosunun açılmasıyla fabrikaların üretim kapasitelerinin yüzde 80’lere çıkacağını söyledi.

Amerika hatta Irak’ın da dahil olabileceği ‘GAP’ta Barış İçin Sanayi’ projesi hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Umut Oran; “Bu bölge için önemli bir proje. Aslında Başkan Clinton döneminde bununla ilgili çalışmalar başlatılmıştı ancak hükümetin değişmesi ve yeni hükümetin sıcak bakmaması nedeniyle bu konuda ilerleme kaydedilemedi. Amerika, Irak ve İsrail’in katılımıyla bölgede böyle bir anlaşma yapılması, ihracatta gümrük muafiyeti sağlayacaktır. Bu da Amerika’ya ihraçlarımızda çok yüksek olan gümrük vergilerinin ödenmemesi demektir. Bu projeyi önemsiyorum. Bu proje ile ABD, Irak ve Türkiye’nin katkılarıyla birlikte gümrüksüz ihracatlar yapılacaktır. Bu projeyle ilgili çalışmaları 1999 yılında 57. hükümetle yapmıştık. ABD Başkanı Obama’nın Irak’la ilgili olarak istikrar çalışmaları var. ABD’nin birinci önceliği Irak’ta istikrar ve demokrasidir. Türkiye’nin ise birinci önceliği Anadolu’da istikrar olmalıdır. Sosyal devletin Batı’ya yaptığı hizmetleri, Doğu’daki vatandaşlara da sağlaması gerekiyor. GAP Bölgesi bir çekim bölgesidir. GAP Bölgesi direk gelir sağlayabilecek bir bölgedir. Yapacağımız projeyle ilgili olarak hükümetin söylemden, eyleme geçmesi gerekmektedir. Kriz başlayalı 80 günü geçti. Hala somut bir adım atılamadı. Bu krizin yaşanacağını bir takım verilerle geçmiş yıllarda söylemiştim. 6 yılda 180 milyar dolar cari açık verdik. Dış ticaret açığı 2 kat arttı. İthalatta büyüme modelimiz çöktü. Türkiye’de pembe gördüklerimiz, şimdi mosmor. Bu andan itibaren atılacak adımın pek bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum” dedi.

ATEKS’de Üyelerle Bir Araya Geldi

TOBB Hazır Giyim Meclis Başkanı Umut Oran, Adıyaman Tekstil Konfeksiyon Kümelenme Derneği (ATEKS) üyeleriyle bir araya geldi.
Adıyaman Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenme Derneğinde, Vali Ramazan Sodan, ATEKS Başkanı İsmet Açıkgöz ve  yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Oran,  tekstilin eksik halkalarından biri olan alım ofisinin kurulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

ATEKS Başkanı İsmet Açıkgöz de Adıyaman’da tekstilin ihracatıyla ilgili bir ofis açılmasının uzun yıllardır beklenen bir çalışma olduğunu söyledi.

Üniversitede “Türkiye’de Tekstil” Söyleşisi Düzenlendi

Adıyaman Üniversitesi’nde, Umut Oran ile tekstilci- işadamı Sinan Ilgaz’ın katıldığı “Türkiye’de Tekstil” konulu söyleşi düzenlendi. Üniversite Mustafa V. KOÇ Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye Üniversite öğretim elemanları, tekstil programı öğrencileri ile basın mensupları katıldı. Söyleşide Umut Oran ile tekstilci-işadamı Sinan Ilgaz, Türkiye’de tekstilin içinde bulunduğu durum hakkında bilgi vererek, Adıyaman’da son yıllarda tekstil sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirip, öğretim elemanları ile öğrencilerin sorularını cevapladılar.

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir