Başbakan Erdoğan’a “Başbuğ suçlanırsa siz de göz yummuş olmaz mısınız?” sorusuPaylaşın!

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tanık olarak dinlenmesini istediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “MİT hassasiyetini Başbuğ’a da gösterecek misiniz? Başbuğ’un size, hükümetinize, bakanlarınıza bir dayatması ile karşılaştınız mı? MİT’ten bu yönde size rapor geldi mi? Genelkurmay Başkanı’nı terör örgütü kurmak veya yöneticiliğini yapmak ile itham edilmesi, zımnen sizin de suça iştirak ettiğiniz veya göz yumduğunuz yönünde bir şüphe yaratmaz mı?” diye sordu.

7 yılda dayatmaya maruz kaldınız mı?

Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan CHP’li Oran,  “Emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile 2003 – 2010 tarihleri arasında toplam 7 yıl birlikte çalıştığınız süre içerisinde herhangi bir baskıya veya dayatmaya maruz kaldınız mı?” diye sordu. Oran’ın, Erdoğan’dan yanıt beklediği diğer sorular ise şöyle:

MİT hassasiyetini Başbuğ’a da gösterecek misiniz?

“ – İlker Başbuğ, ilgili davada tanık olarak dinlenmeniz yönünde bir talepte bulunmuştur. Toplumda da size bağlı olan MİT Müsteşarlığına göstermiş olduğunuz hassasiyete benzer bir hassasiyeti yine size karşı sorumlu olan Genelkurmay Başkanına da göstermeniz yönünde bir beklenti bulunmaktayken, benzer bir hassasiyeti göstermeyi düşünüyor musunuz?

Hükümetinize bir baskısı oldu mu?

– Anayasa’nın 117. Maddesi çerçevesinde Genelkurmay Başkanı anayasada belirtilen görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumludur. Bu kapsamda, Başbakanlık yaptığınız dönemde İlker Başbuğ tarafından size veya hükümetinize herhangi bir bakana baskı, dayatma, zorlama olarak tarif edilebilecek bir davranışla karşılaştınız mı veya bu yönde bir duyum aldınız? Şayet böyle bir durumla karşılaştıysanız idari ve adli süreçleri başlattınız mı?

MİT’ten Başbuğ raporu gelmedi mi?

– Genelkurmay Başkanı Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla atanmakta, görev yaptığı dönemde de Başbakana karşı sorumlu olarak hareket etmektedir. 2008 – 2010 tarihleri arasında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı’nın herhangi bir şekilde terör örgütü kurmak, yönetmek, hükümeti lağv, ıskat veya vazife görmekten men etmek yönünde yaptığı herhangi bir uygulamaya şahit oldunuz mu, bu yönde Başbakanlığa bağlı istihbarat ve emniyet birimlerinden herhangi bir duyum, rapor, incelemeye ulaştınız mı? Başbakan’a karşı sorumlu olan istihbarat örgütlerinin bir Genelkurmay Başkanı’nın terör örgütü kurarken bundan haberdar olmaması, görevi ihmal sayılabilir mi? Bu yönde herhangi bir araştırma yaptınız mı?

Başbuğ suçluysa siz de buna göz yummuş olmaz mısınız?

– Genelkurmay Başkanı’nı terör örgütü kurmak veya yöneticiliğini yapmak ile itham edilmesi, zımnen sizin de suça iştirak ettiğiniz veya göz yumduğunuz yönünde bir şüphe yaratmaz mı? Dönemin MGK üyelerinin tamamının bu suçla ilintili olduğu anlamına gelmez mi? Bu kapsamda herhangi bir suç duyurusunda bulundunuz mu?”

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

1 cevap
  1. ahmet
    ahmet says:

    Türkiye Cumhuriyetını iç ve dış tehlikelere karşı kollamak ve korumakla yükümlü olan T.S.K.nın barıştaki Komutanının Anayasamıza göre Başbakanın emrinde oldığu aşıkardır.Silahlı Terör Örgütünü kurması suçu ile suçlanmasını anlamak mantıklı gelmiyor.

    Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir