1 Mayıs’ta CHP’den anlamlı teklif: “Taşeron işçiler kadroya alınsın”

 

CHP’nin seçim vaadiydi, Meclis’e teklif olarak sunuldu

ANKARA

CHP, kamudaki taşeron işçi ve çalışanların tamamının kadroya alınarak “sürekli işçi” veya “memur” kadrolarına geçirilmesi için yasa teklifi hazırlayarak TBMM’ye sundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 Haziran seçimleri öncesinde açıkladığı CHP’nin seçim vaatlerinden birisi olan teklifle, özel sektörde geçirilen sürelerin kamudaki kadro ve derece intibaklarında dikkate alınması da önerildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın hazırladığı ve çok sayıda CHP’li vekilin de imzalamasının ardından TBMM’ye sunulan, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Taşeron Firmalar Aracılığıyla İstihdam Edilen İşçilerle Geçici Personelin Memur ya da Sürekli İşçi Kadrolarına Geçirilmesi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” toplam 7 maddeden oluşuyor.

Teklifle, kamu kurum ve kuruluşları ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin en az yüzde ellisine sahip oldukları ortaklıklarda, hizmet alımı amacıyla yapılan sözleşmeler gereğince, yüklenici aracılığıyla çalıştırılanların, Devlet memurları Kanunu’nun 4-D maddesine göre “sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi” öngörülüyor. Teklife göre, taşeron işçiler için ihtiyaç duyulacak sürekli işçi kadroları bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde Maliye Bakanlığınca vize edilecek.

Ayrıca CHP’nin teklifinde, halen kamuda 4-C denilen statüde çalışanların da üç ay içinde başvurmaları durumunda, isteklerine bakılarak, istihdam edildikleri kamu kurum ve kuruluşlarının memur ya da işçi kadrolarına geçirilmesi de istendi.

Öte yandan bu şekilde memur veya sürekli işçi kadrolarına geçirilen geçici personelin, kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırıldıkları süre kıdemlerinden sayılacak. Geçici statüde geçen süreler memur kadrolarına geçirilenlerin aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde de dikkate alınacak.

CHP’nin yasa teklifiyle taşeron firmalarca kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin kadroya alınmasını yasaklayan düzenlemelerin yürürlükten kaldırılması da öngörülüyor.

Sadece ihaleyi alan memnun

Teklifin gerekçesinde, taşeron çalıştırma düzeninin hem çalışanların mali ve sosyal haklar açısından istismarına yol açtığı hem de kamu kurum ve kuruluşları için beklenen verimliliği vermediği uygulamalar sonucu ortaya çıktığı vurgulandı. Taşeron işçi uygulamasından tek memnun tarafın, ihale ile işi alan işverenler olduğuna işaret edilen gerekçede şunlar ifade edildi:

“Kamuda geçici işçi pozisyonlarında çalışanların yapılan yasal düzenlemeyle 2007 yılında kadroya geçirildikleri düşünüldüğünde, 4/C statüsünde çalışanların kadroya geçirilmemesi gecikmiş bir haksızlığı ortadan kaldıracaktır. 4/C statülerindeki çalışanların sürekli kadrolara atanması ile aynı işi yapan aynı nitelikteki personelin aynı haklara sahip olması da sağlanacaktır. Teklifle artık taşeron işçinin de yıllık ücretli izin yapabilmesi ve kıdem tazminatını alabilmesi amaçlanmaktadır. Sonuç olarak bu istihdam şeklinden ne kamu kurum ve kuruluşları ne de işçiler memnundur. İşçiler acımasızca sömürülmekte, kamu kurum ve kuruluşları da maksimum faydayı sağlayamamaktadır. Söz konusu çağ dışı istihdam şeklinden sadece hizmet alım ihalelerinde ihaleyi kazanan alt işverenler sistemden memnun görünmektedir.

4/C en acımasız istihdama dönüştü

Bugün memur ve işçi statüsünde sayılmayan 4/C statüsü en acımasız istihdam şekline dönüştürülmüştür. Yılın iki ayı maaş alamayan 4/C’liler, yılın sadece 10 günü izin kullanabilmekte, kıdem tazminatı alamamakta, hastalanmaları durumunda her 4 ay için 2 günü geçmemek üzere ücretli izinli sayılabilmekte yani hastalanmalarına bile izin verilmeyecek bir statüde çalıştırılmaktadır. Bununla birlikte emeklilikleri geldikleri gün işten çıkarılmaktadırlar. Aynı işi yapan kamu personelinin yarı maaşı verilen 4/C’liler, açlık sınırının altında bir ücretle çalışmaya mahkûm edilmektedirler.”

Yasa Teklifi;

taseron

Print Friendly
20 yorumlar
 1. PINAR AYDIN
  PINAR AYDIN says:

  MERHABALAR BEN YAKLAŞIK 13 YILDIR TAŞERON FİRMADAN ÇALIŞIYORUM. BU ZAMAN ZARFINDA İŞE İHTİYACIM OLDUĞU İÇİN ASGARİ ÜCRET DAHİ OLSA ONUNLA YETİNMEYE ÇALIŞTIM ÜNV DIŞARIDAN OKUDUM YETİNMEDİM ŞİMDİ DE 2. ÜNV OKUYORUM BELKİ KADROYA ALINIRSAK DEMESİNLER Kİ ÜNV ŞARTI ARIYORUZ BEN KENDİMCE HERŞEYİ HAZIR ETMELİYDİM DİPLOMA TECRÜBE EMEK HAKEDİŞ BÜTÜN BUNLARI YAPMALIYDIM Kİ DEVLET BİRGÜN BİZİM FARKIMIZA VARIRSA HANİ AKLINA GELİRSE BENDE İŞİMİ ŞANSA BIRAKMIYAYIM. AMA NE ACIDIR Kİ TAŞERON FİRMALAR SÖZÜNÜ İLK KEZ CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU DİLE GETİRDİ VE BEN O ZAMAN İŞTE BU SONUNDA BİZİ HATIRLAYAN ÇIKTI DEDİM. AMA UMUTLARIM BAŞLAMDAN BİTTİ ÇÜNKÜ İKTİDARA GELEMEDİLER Kİ BİZEDE KADRO VERİLSİN. AMA ARTIK BİRİLERİ BİZLERİ GÖRSÜN FERYAT EDİYORUM BEN VE BENİM GİBİ BİNLERCESİ VAR VE HEPİMİZ MAĞDUR DURUMDAYIZ NE ACIDIR BİLİRMİSİNİZ SİZİN SIRTINIZDAN GEÇİNİLDİĞİNİ BİLİYORSUNUZ AMA BİLE BİLE BİRŞEY YAPMIYORSUNUZ ÇÜNKÜ İŞİNİZİ KAYBETMEKTEN HEPTEN İŞSİZ KALMAKTAN KORKUYORSUNUZ . EN ACISIDA ÜNV MEZUNUYUM DEMEYE UTANIYOR OLMAKTIR NE KADAR MAAŞ ALIYORSUN SORUSUNA ASGARİ ÜCRET DEMEK İŞTE BU PSİKOLOJİK AÇIDAN CAN YAKIYOR .
  BİRDE BUNUN EKONOMİK TARAFI VAR KİRADA OTURAN AÇ OLAN ÇOCUK OKUTAN GERİSİNİ SİZ DÜŞÜNÜN ARTIK
  AYRICA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BU KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN UMUDUMUZ OLDUNUZ

  Cevapla
 2. Necmettin Yıldırım
  Necmettin Yıldırım says:

  Teşekkürler!!!
  Umarım vermiş olduğunuz teklif yasalaşır.Ben Ak Parti’nin kuruluşundan itibaren üyeyim ve aynı zamanda Mahalle teşkilatında görevliyim.CHP’ye hiç oy vermedim.Bu teklifinizi yasalaştırın Genel ve Yerel Seçimler dahil ömrümün sonuna kadar çevremle birlikte oyum size.Bu önemli bir yasa tekliifi zira 11 yıldır kamuda taşeron olarak çalışıyorum ve yasa çıkarsa hayatımız ve çocuklarımızla birlikte geleceğimiz değişecek.Ak Partiden başka kimseye oy vermeyen birisi olarak bu yasa için fikrim nasıl değişiyorsa taşeron olarak çalışan yaklaşık 500 bin kişi ve oy potansiyeli olarak yaklaşık 2.5 milyon kişinin oyunu almak istersiniz değil mi?.Başarılar diliyorum.

  Cevapla
  • gökhan üvez"
   gökhan üvez" says:

   Büyük millet meclisinde yasa taslakları ilgili komisyonlarca görüşülüp, hazırlanıp mecliste oylamaya sunulur. lakin sıkıntı da burada başlar. sırf muhalefet kanadından geldiği için, iktidar partileri(oy verdiğiniz çoğunluk) yasanın kabulünü reddeder. sonuç: milyonlarca insan sefillik içinde yaşamaya devam eder.

   Cevapla
 3. mustafa sular
  mustafa sular says:

  meraba sayın vekilim, öncelikle vermiş olduğunuz teklif çok güzel umarım kabul edilir meclisten geçer, sayın vekilim sizden bir istiramım var bizler öğretmenevi işçisi faydalanacakmı.? efendim öğretmenevi bir döner sermayeli kurum,verdiğiniz teklifte döner sermayeli kurumlarda dahil edin sizden ricamız, öğretmenevi çalışan şözleşmeli işçisi olarak sizden kadro talep ediyoruz. ve zaten az olan personel sayımızla bu hizmetleri vermekteyiz. Çoğu zaman mesai ve tatil kavramımız yok. İş garantimiz belli değil , yarın ne maaş alacağımız meçhul.. Öğretmenevi çalışanlarının , en azından belli bir sürenin üzerinde aralıksız olarak hizmet etmiş olan işçilerin kadro durumu önemle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Çünkü biz “statümüz nedir?” sorusuna bile cevap alamıyoruz.. Kamu kurumunda çalışıyoruz, kurum bizimle sözleşme yapıyor ama kamu işçisi sayılmıyoruz. Oysa herhangi bir şahısla değil doğrudan kamu kurumuyla sözleşme yapıyoruz. Zarar edersek zararın acısını çekiyoruz ama kâr edersek kârdan pay alamıyoruz. Döner sermaye çalışanı değiliz, herhangi bir şirket adına çalışan taşeron işçi değiliz . Kadrolu 4A çalışan hiç değiliz. 4B, 4C’li çalışanda değiliz. “Peki biz neyiz diyoruz cevabı yok. Trajikomik bir durumdayız Bizler resmi tatil, bayram, hafta sonu olmaksızın , haftanın 7günü 24 saat hizmet veren kurumlarız. duyun sesimizi lütfen. kodroyu hakettiğimize inananlardanım saygılarımla.. Mustafa SULAR

  Cevapla
 4. muhammet
  muhammet says:

  inşallah sadece teklif sunmakla kalmaz, bu teklifi kabul ettirmek için de çaba gösterilir. faruk çelik daha önceki konuşmalrında taşeron işçilere kadro gibi bir durum söz konusu değil ama çalışma koşulları değişecek demişti ama biz kadro istiyoruz yeni düzenlemeler yapılsada kadro olmadığı sürece yine herşey aynı olacak çünkü.yeterki devlet memurları kanunun 4d maddesine geçirilelim başka birşey istemiyoruz hergün acaba işten çıkarılırmıyız korkusuyla çalışıyoruz devlet şu anda hem bizim maaşımızı gönderiyor hemde şirkete para ödüyor mantığım almıyor bizi kadroya geçirseler devlette rahatlar ama sanırım taşeron firmalar devlete daha yakın ki taşeron işçiler görmezden geliniyor inşallah bu teklif yasalaşır ……

  Cevapla
 5. Ahmet
  Ahmet says:

  Sayın Vekilim,

  “Taşeron çalışanlarına kadro” tanımı milyonlarca kişinin hayalini özetliyor. Üniversite mezunuyuz ama asgari ücret lafı bizi inanın çok rencide ediyor. Ailelerimiz zor durumda. Sağlık Müdürlüğü’nde asıl işverenin işini yapıyorum ancak; hiçbir garantim yok. Bir erkeğin yıllardır eşinden daha az maaş alması nedir, neler hissettirir bilemezsiniz…

  Ben de bir AK Parti’ye oy vermiş biri olarak hükümetin samimiyetini artık sorgular hale geldim. Bu nedenle girişiminizi kutluyor, HAK’kın yanında sözde değil özde durduğunuz için tüm taşeron çalışanları adına teşekkürlerimi sunuyorum.

  ŞUNU SORMADAN YAPAMAYACAĞIM; bu teklifin arkasında durup, takipçisi oluyor musunuz? Acaba ne zaman sonuç alırız? Buradan açıklarsanız sevinirim. (Mail adresimi de vermek istiyorum: volgaay@mynet.com)

  Cevapla
 6. mehmet
  mehmet says:

  düşüncesi bile bizi umutlandırıyor.ne varki net 701-tl maaş alan birinin 350 tlsi kiraya 150 tl.si elktrik ve suya gidiyorsa gerisini varın bir düşünün bu adam evini nasıl geçindiriyor.
  cocuğuna okul harçlığı veren varmı? canı bir külah dondurma yada bir çikolata çekerse diye alışveriş merkezlerinin önünden
  geçemiyorum. ben değil ama inanın cocuklarımız bizden daha fazla mahcup oluyorlar üzülüyorlar çünkü bizi onlar anlıyorlarda bize bu durumu reva görenler anlayabiliyorlarmı
  onlara soruyorum?ekmek kaç lira?

  Cevapla
 7. Fatih
  Fatih says:

  Merhabalar sayın vekilim ramamazan ayını arefesinde sizin bayramınızı kutlar Cenabı Allahtan hayırlara vesile ederim
  Sayın n vekilim ben Adanada büyük şehir belediyesinin temizlik işlerinde taşaron bir şirkettinde çalışmaktayım. asgari üçretle nereye kadar sayın vekilim bunu meçlise taşıyın Allah rızası için ben sizlere akıl vermek istemem ama şu taşeron işçilerin hakkını chp olarak yedirmeyin şu akp zihniyetine gündeme alın meclise sunun bu nasıl olsa tüm ülkemizde çalışan taşeron işçiler izlemekte akp hükümeti bu bazda çok oy kaybedeceğinden ben yüzde yüz oy kaybına uğrayacağından ben eminim sizden istediğim işçi hakkının yenmesine göz yummamanızdır saygılarımla sayın vekilim..

  Cevapla
 8. ahmet gökhan yurtsever
  ahmet gökhan yurtsever says:

  Selamlar vekilim,bende yıllardır bu taşeron denilen sömürgenin maduruyum. kamuda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum evli bir erkek çocuk sahibiyim ve onu param olmadığı için bi ana okuluna bile veremiyorum çünki bu hükümet 10 yıldır bizi sindirdi,sistematik bi şekilde bizleri küçülttü çocuklarımızda bizim gibi köle olsunlar bizler onları okutamıyalım ki yeni taşeron nesiller yetişsin(YANİ KÖLELER).Ben babamın evinde oturuyorum ama çocuğuma bırakacağım bi bisikletim bile yok,bu ne acıdır benim gibi olan yüzbinlerce taşeron(KÖLE)işçi çok iyi bilir. 35 yaşındayım umarım birileri bu SÖMÜRÜYE bigün son verirde insan gibi maaaş alıp ay sonunda bile çocuğuma kitap alacak kadar param olur cebimde…
  saygılar sunuyorum .

  Cevapla
 9. derya
  derya says:

  BURADAN, SAYIN BAŞBAKANIM RECEP TAYİP ERDOĞAN’A SESLENİYORUM … ALLAH RIZASI İÇİN TAŞERONLARLA İLGİLENİN. ORTADA GEZEN BU HABERİ AÇIKLIĞA KAVUŞTURUN. ASKERİ ÜCRETLE GEÇİNMEK KOLAY DEĞİL. ALDIĞIMIZ PARAYLA EV KİRASI MI VERECEZ ÇOCUKMU OKUTUCAZ EVİMİ GECINDIRECEĞİZ ÇOK ZOR DURUMDAYIZ. TAZMİNAT VE MAAŞLARIMIZIN YÜKSELMESİNİ ARZ EDİYORUZ.

  Cevapla
 10. bilal
  bilal says:

  bu konuyu ele almaniz bile sevindirdi bizleri artik bu işler oy kazanmak için degilde halkin refahi için yapilsa daha iyi olur nitekim sayin vekilimizin oy kaygisi yoktur bundan eminim keşke akp de chp gbi duşunsede bizlerse sevinsek faruk çelik bi konuşmasinda 2016 demişti ama daha erken yapilir inşallah chp bu konunun peşini birakmayacaktır eminim

  Cevapla
 11. ismail
  ismail says:

  yıllardır bir siyasetci cıkıpda taşaron işcilerden hiç bahsetmemiştir ben oyumu akp verdimm …pişman oldum ama boşuna umarım kemal kılıçdaroğlu bu işe el atar bütün oylarımız chp….

  Cevapla
 12. AHMET
  AHMET says:

  belediyede aşeron olarak çalışıyorum haksızlık dizboyu kadrolular amir taşeron köle 16 saat veya 18 saat çalışıyoruz mesai istedigimizde 22saat yazılıyor kanunen böyleymiş kanun bumu hakbumu

  Cevapla
 13. gökhan
  gökhan says:

  Bu milletin yüzde ellisi taş ören çalışmaktan memnun!!! olduğu sürece hiç bir şey değişmez. Bizim milletimiz boş vvad ve yalanlara inanmaya alışmış. Aslında hiç birşey yapılmıyor ama çok şey yapılıyormuş gibi şişiriliyor tek politikaları bu olan bu partiye yani ak partiye bende oyumu verdim bu dönemde ise c.h.p. sayesinde bir kuruma taş ören olarakda olsa girdim. Bir daha ak parti denen kurum benden oy değil günahımı bile alamaz…

  Cevapla
 14. fatih çalışkan
  fatih çalışkan says:

  Öğretmenevlerinden birinde yaklaşık 9 senedir aralıksız SGK’sı ödenen daimi işçi olarak çalışıyorum. Aramızda 15 yılı devirmiş arkadaşlarımız var. Kamuda birkaç yıldır çalışan sözleşmeli işçiler kadroya alınırken MEB Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesine bağlı resmi kurumlar olan Öğretmenevlerinde yıllarını geçirmiş olan çalışanlara reva görülen durum haksızlıktır.
  Bizler resmi tatil, bayram, hafta sonu olmaksızın , haftanın 7günü 24 saat hizmet veren kurumlarız ve zaten az olan personel sayımızla bu hizmetleri vermekteyiz. Çoğu zaman mesai ve tatil kavramımız yok. İş garantimiz belli değil , yarın ne maaş alacağımız meçhul. Öğretmenevi çalışanlarının, en azından belli bir sürenin üzerinde aralıksız olarak hizmet etmiş olan işçilerin kadro durumu, önemle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Çünkü biz ‘statümüz nedir?’ sorusuna bile cevap alamıyoruz. Kamu kurumunda çalışıyoruz, kurum bizimle sözleşme yapıyor ama kamu işçisi sayılmıyoruz. Oysa herhangi bir şahısla değil doğrudan kamu kurumuyla sözleşme yapıyoruz. Zarar edersek zararın acısını çekiyoruz ama kâr edersek kârdan pay alamıyoruz. Döner sermaye çalışanı değiliz, herhangi bir şirket adına çalışan taşeron işçi değiliz . Kadrolu 4A çalışan hiç değiliz. 4B, 4C’li çalışanda değiliz. ‘Peki biz neyiz?’ diyoruz cevabı yok. Trajikomik bir durumdayız.
  Düşünün belediyelerde çalısan sözleşmeliler, orman işlerinde çalısan personel, sağlık sektöründe çalısan personeller bile kadro alıyor, bizlere yok.
  Bu bizim gibi 40 bin ögretmenevi çalışanının derdi. Belediyede ve diğer yerlerde çalısan bütün sözleşmeliler kadro ve 4B-4C li olurken bize yok mu?
  Amacımız idarecileri şikayet değil tam tersi onların dili olmamızdır. Biz bu kurumdan ekmek yediğimiz için bu durum bizleri üzüyor ve derinden yaralıyor.
  Çünkü sırf personel giderleri Öğretmenevinde ki en büyük yük. İnanın kim bilir bizim gibi kaç tane Ögretmenevi vardır?
  Bizim düşünemeyeceğiniz kadar büyük borcumuz var.
  Ama hiç bir yetkili bu konuya el atmıyor, personel perişan, maaaşları içerde birikti. Esnafa, vergiye SGK ya borç almış başını gidiyor. Onun için sizin sayenizde inşallah sesimizi duyan olur.
  Yıllardan beri ödenmeyen vergi, SGK, esnaf, tediye grevde yaşanan olumsuzluklar, atılan işçiler işe alınıp çıkarılan ve emekli olup ikramiye ödemeleri gibi ödemeler…
  Milli Eğitim el atmıyor, belediye ilgilenmiyor, idareciler çaresiz, çalısan mağdur. İnanın bu bizim kuruma el atılmazsa işler daha da kötüye gidecek.
  Sizden konuyu aydınlatmanızı rica ediyoruz, bu konuya duyarlı olacağınızı ümit eder saygılar sunarız.

  Cevapla
 15. asil
  asil says:

  artık ÇÖZÜN ŞU TaŞÖREN OLaYINI KİME GÜVENECEGİMEZE ŞaŞIRDIK BİZ Bİ aNaDOLU İNSaNI DEGİLMİYİZ NEDEN BİİZİ GÖRMEZLİKTEN GELİYOLaR SECİM GELDİMİ HER HaLTI YaPaN NEDEN TaŞÖRENE GELDİMİ UZaTMIYOR UTaN UTaN UTaN aRTIK OYMOY YOK……..

  Cevapla
 16. hasan sıdık
  hasan sıdık says:

  TAŞARON DENILEN BU DÜZEN ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR ZENGİN DAHA ÇOK ZENGİN OLUYOR KAMU KURULUŞU OLSUN OLMASIN BU DÜZENE DUR DİYECEK BİR PARTİ ÇIKTI NİHAYET…

  TAŞORENLERDEN CİDDİ ANLAMDA BAHSETMESİ BİLE İNSANA UMUT BAĞLATIYOR.
  BENİM ANLAMADIĞIM TEK NOKTA AYNI İŞİ YAPAN BİR KİŞİ YANİ KAMUDAKİ 3 BİN TL ALIYOR.
  O KİŞİNİN YAPTIĞI İŞİN AYNISINI BEN YAPIYORUM VE BEN ONDAN DAHA DÜŞÜK MAAŞLA ÇALIŞIYORUM YARI FİYATINA İNSAN BU SORUYU SORMADAN EDEMİYOR. BİRAZ MANTIKLI ÇALIŞALIM

  Cevapla
 17. erkan
  erkan says:

  bu taşeron işi olmazsa neleri götürür acaba bir milyon çalışan var ise bunların yakınları da var en azından 4 veya 5 milyon oy eder bence biz kamuda çalışan lar iyileştirmeden çok kadro yu hakettiğimizi düşünüyorum 2 çocuk var büyüdüler masrafları yerinde saymıyor 3 çocuk yapalım kim bakacak rızkı allah veriyor desek çalıştığın yerden ne kadar alacaksınki yapasın ve işten çıkarılma konusunuda unutmayalım iyileştirme diyorsunuz 3 veya beş sene ihaleler yapılacak sene sonunda veya şirket bizleri işten çıkaramayacakmı aksine kendi yandaşlarını işe almak için yarışacaklar bizde vereceğiniz iyileştirmeyemi sevineceğiz inanın bu iyileştirme çoğu çalışanı işinden ettirir sayın başkanlara sesleniyorum bizleri yeter artık kurtlar sofrasına bırakmayın kaç yıldır akp oyu verdim bizleri ve çok çalışanların oylarını başka partilere kaydırmayalım başbakanım siz de bilirsinizki 780 tlye nasıl geçinilir tşkler

  Cevapla
 18. emre
  emre says:

  hani nerde yasa.. herkes kendi çıkarı derdinde.hiç çalışanı düşünen yok meclise giden yemenin içmenin derdinde allah korkusu yok hiçkimsede.bu kadar öğretmenevi personeli yıllardır kadro bekliyor ama beylerimiz kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor milli eğitim bakanı geliyor personelden bihaber yiye yiye 120 kiloya gelckler neredeyse.ayıptır be bi yol tutturmuşlar gündem değiştrmek için sınav sistemi değişiyor başka bi *** yedikleri yok

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir